Як «Детектор медіа» відеоблогінгу навчав
Громадська організація «Детектор медіа» з 10 по 14 червня 2019 року в м. Києві провела другий тренінг із відеоблогінгу для початківців. Цього разу знімати, монтувати і просувати власні відео на ютуб-платформі навчалися 13 учасників старшої вікової групи (22–35 років). Майбутні відеоблогери були з різних частин України, однак більшість учасників була зі сходу.
На початку тренінгу лекторка Альона Романюк провела мозковий штурм, щоби конкретизувати фокус і тематику блогів. Як результат — запланували блоги про порозуміння батьків із дитиною, туризм, життя міста, патрульну поліцію, реформи в освіті, житлово-комунальне господарство й танці як елемент соціалізації різних верств населення. Об’єднує ці влоги одне — неодмінно якась частина роликів буде присвячена суспільно-політичним чи соціально важливим темам. Наприклад, у влозі про туризм запланували поговорити про проблему сміття і як вона шкодить розвитку туризму.
Ментори Андрій Приймаченко та Кирило Євсеєв навчили, як створити власний ютуб-канал і зробити його популярним. Починали від самих основ. «Будуть моменти, коли вам захочеться все покинути, бо ж вести відеоблог складніше, ніж вам здавалось. Але ви маєте зрозуміти, навіщо це робите. Знайдіть свою мету, сформуйте план контенту, розклад і щоразу нагадуйте собі про свою мету. Робіть щоденник успіху, щоби фіксувати свій прогрес — від вигляду в кадрі до кількості підписників і схвальних відгуків. Це дуже допомагає, — каже Кирило Євсеєв. — А якщо вам некомфортно дивитися на себе в кадрі — просто практикуйтесь перед дзеркалом. Читайте свій текст уголос, щоразу довше, щоби тренувати голос. Беріть свій телефон і спробуйте “вложити” протягом години про все, що бачите довкола. Практикуйтесь!».
Слухачі проєкту довідались, як і навіщо створити відеоблог, яку платформу обрати для його розміщення, як просувати відеоконтент, як добирати й налаштовувати техніку. Навчилися знімати й монтувати відео.
Отар Довженко розповів основні моменти, на які варто звернути увагу, пишучи текст для відеороликів. «Перед записом відео проговоріть свій текст уголос і приберіть складні місця. Цифри й терміни краще прописати титрами, головні думки також додатково винести в титри, карту чи геолокацію — зобразити картинкою. Людям важко запам’ятовувати цифри в тексті, особливо якщо в одному реченні чи абзаці є більше трьох цифр. Робіть усе, аби ваш текст легко сприймався слухачем», — наголосив Отар Довженко.
Вадим Гудима поспілкувався про кібербезпеку й те, як не втратити свій канал і дані в мережі. Тренерка Альона Романюк розповіла про основи фактчекінгу, а детальніше про нього учасники змогли поговорити і під час екскурсії до редакції VoхUkraine.
Експерти з різних галузей реформ (освітня, медична, ЖКГ та енергоефективності, реформа з децентралізації) розповіли і про те, на якому етапі реформа зараз, і звідки черпати інформацію, й дати «цікавинки», які могли би надихнути на тему для влогу. Ірина Решнюк розповіла про медичну реформ, Вікторія Топол — про освітню, Марія Осипчук — про реформу житлово-комунального господарства.
«Встановлення якісного санвузла в сільській школі коштує 200 тисяч гривень. Утеплення дитячого садочка на дві групи коштує приблизно 2 млн гривень. Коли уявляти ціну таких робіт, ми можемо оцінити, що обсяги субвенцій, які зараз отримують територіальні громади, зовсім непогані. Тож є з чим працювати і робити реформу, — каже Володимир Феськов, експерт із питань реформи децентралізації. — Реформа децентралізації важлива, бо ми можемо знайти людей, які готові змінювати свою громаду і брати на себе відповідальність. Наразі в одній адміністративній одиниці замало таких людей, от у селі на 1500 чоловік я не бачив більше двох чоловік, готових до відповідальності. А що маємо зараз? Сміх і гріх. Якщо на Закарпатті тиждень дощів, то сесії сільради не буде, бо всі депутати збирають гриби, а щомісячні наради не відбуваються, бо всі депутати й сільський голова на заробітках. При цьому сільський голова успадковує посаду з року в рік і нічого не робить. Децентралізація допоможе робити зміни, вичистити людей, які “прилипли” до посад».
«Для мене як людини, яка ніколи не працювала з відео, було багато корисного на цьому тренінгу. Я навчився монтувати відео, зрозумів, які є можливості при створенні відеоісторії, дізнався про тонкощі функціонування ютуба. Дуже сподіваюсь, що не втрачу ці навички у процесі рутинної роботи. Але хотілось би більше попрацювати по темі власне роботи з відео, бо я новачок, тож мені було цього мало», — каже журналіст зі Слов’янська Григорій Кульбака.
Із учасниками проєкту ще протягом кількох місяців працюватимуть ментори — автор каналу «Як знімати відео» Кирило Євсеєв та засновник відеостудії «Передова» Андрій Приймаченко. допомагатимуть слухачам курсу знімати та просувати відеоролики, присвячені важливим для суспільства темам. Найкращі роботи будуть опубліковані на ютуб-каналі та сайті «Детектора медіа».
Нагадаємо, Trainings for emerging video bloggers — другий навчальний проект Школи якісних медіа, освітньо-тренінгового підрозділу «Детектора медіа». На участь у проекті надійшло 310 заявок, із яких організатори відібрали дві групи по 15 слухачів. Дехто з учасників уже має досвід ведення відеоблогів, інші займаються журналістикою чи громадською діяльністю. Перша п’ятиденна сесія — для молодшої (16–21 рік) групи — відбулась у травні, а старша група (22–35) — у червні.