Як українці реагують на ворожу дезінформацію – Вадим Міський

Що допоможе підвищити рівень медіаграмотності? Та як в Україні змінились запити на контент – в ефірі “Сніданку з 1+1” спілкувався програмний директор “Детектор медіа” Вадим Міський.

Рівень медіаграмотності найвищий серед молоді,  а от в зоні ризику маніпуляцій і фейків, якраз таки, українці віком від 56 років. Як ви прокоментуєте цей результат?

Людина споживає інформацію, вміє використовувати медіа, має якісь цифрові навички,  і зараз багато додалося різних джерел споживання, не лише радіо і ТБ, але і каналів в Інтернеті. Інтернет – це ж просто якась суцільна сіра зона, і там будь-хто будь-що може написати. Тож, якщо подивитися на весь оцей перелік компетенцій, якими має володіти людина, щоби вважатися медіаграмотною, то виходить, що сумарно за балами виграє молодша група.  І чим молодша, тим медіаграмотніша.  Вже люди вміють навігувати в цьому складному вирі інформаційному. Але у кожної групи вікової є свої особливості.

Наприклад, довіра до медіабрендів і розуміння того, що таке медіа, краща у старших вікових груп.  Це йде, ймовірно, від того, що ці люди мають звичку споживати від відомих медіабрендів, від новинних брендів контент, і коли їм пише паралельно там якийсь телеграм-канал з якимось незрозумілим походженням, то довіра до такого каналу буде менша, ніж умовно до бренду ТСН,  від якого звично отримувати новини.

Але молодші групи вікові мають кращі компетенції саме от в цифрових речах, розуміють краще, де і як шукати інформацію, можуть щось загуглити, вміють користуватися сервісами онлайновими.  І це теж певний вид компетенції в сумарному розумінні такому медіаграмотності.

В середньому 75% українців повністю відмовилися від медійного та суспільного політичного контенту із Російською Федерацією.  А ця цифра змінилася в кращий бік з початку повномасштабного вторгнення? 

Тенденція точно є, в бік українського контенту.  І це, по суті, показує, що люди, вже і російську опозицію не дивляться, і «хороший руських» не шукають. Більшість українців відмовляються від будь-чого пов’язаного мовно, політично, опозиційно, чи якось інакше з Росією. І це дуже гарна тенденція.  Бо інформація з Росії – це не альтернативна точка зору, це пропаганда.

Нині 63% українців зацікавлені контентом вітчизняного виробництва. Найчастіше шукають інформацію про історію, про культуру, українські пісні,  суспільно-політичний контент, військових експертів.  А чи задовольняє українців якість вітчизняного контенту?

Якість може бути «тренована», виробити «м’язи» власного виробництва цікавого контенту, який може замістити російський. Від кількості теж береться якість. Я радий, що у нас і медіагрупи, і кіновиробництво не завмерло, не померло з початком війни повномасштабної.  І, по суті, гарні стрічки виходять, шоу продовжують знімати.  Тобто, в принципі, людина, яка шукає, що би подивитися для розваги, має альтернативу російськомовному контенту.  Якщо люди таки обирають наш контент і не залипають на російському,  то якість така, що задовольняє більшість українців.

Повну розмову можна переглянути у відео:

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *