Якщо олігарх продасть ЗМІ людині з небездоганною репутацією, закон все ще буде вважати його олігархом – Міський
Якщо олігарх продасть ЗМІ людині з небездоганною репутацією, то все одно підпадатиме під дію «закону про олігархів». Про це 24 каналу розповів програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.
За законом, олігархом важається людина, яка підпадає під три з чотирьох відповідних критеріїв. Один із критеріїв – медіа у власності. Саме тому бізнесмени можуть намагатися передати комусь свої ЗМІ, щоб до них не застосовували обмеження, передбачені законом. Однак Мін’юст буде перевіряти особу потенційного покупця медіа. Якщо його репутація не є бездоганною, угоду ніхто не заборонить, але й олігарх свого статусу не позбудеться.
«Якщо олігарх передає, продає, дарує чи переписує свій медіаактив особі, яка має небездоганну ділову репутацію, то закон говорить, що це “не рахується”, і олігарх й далі вважається таким, що має у своєму контролі ЗМІ. Власне, продавати або переписувати (медіа – ред.) у такий спосіб заборонити не можуть. Адже у нас є право власності й людина може реалізувати його, як захоче», – зауважив Вадим Міський.
За його словами, небездоганну ділову репутацію створюють такі чинники:
- особа має судимість;
- якщо до неї були застосовані санкції як України, так і наших іноземних партнерів. Санкції Росії не враховуються;
- особа причетна до тероризму;
- якщо було рішення суду про заборону особі займатися певною діяльністю або обіймати певну посаду;
- особа не сплачувала аліменти або податки;
- особа купила медіаактив у олігарха за ціною, яка є істотно нижчою за ринкову.
Нагадаємо, 5 листопада 2021 року президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою «антиолігархічний» закон. Згідно з цим документом олігархи — це громадяни, які беруть участь у політичному житті; мають значний вплив на ЗМІ; є кінцевими бенефіціарними власниками суб’єкта господарювання, що має монопольне становище на ринку, та протягом одного року поспіль підтримують або посилюють це становище; мають активи на понад 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
Читайте також:
- Влада хоче забрати в олігархів вплив на ЗМІ. Це правда? Це можливо?
- Закон «про олігархів» розмитий і не несе особливої загрози ані ЗМІ, ані самим олігархам – ІМІ
29 червня 2022 року президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про створення реєстру олігархів. РНБО підготувала технологічний майданчик для роботи реєстру олігархів на базі системи СОТА.
У зв’язку з «антиолігархічним» законом, який набирає чинності, рішення припинити діяльність свого холдингу «Медіа Група Україна» ухвалив бізнесмен Рінат Ахметов. 11 липня 2022 року він повідомив, що його інвестиційна компанія SCM виходить з медійного бізнесу.