Єгор Брайлян: Я впевнений, що Валерій Залужний зможе опанувати дипломатичне ремесло
Про призначення Валерія Залужного послом у Великій Британії аналітик “Детектора медіа” Єгор Брайлян спілкувався в в ефірі Громадського радіо.
Єгор Брайлян: Я думаю, що це вдале кадрове рішення. Валерій Залужний дуже відома та авторитетна людина серед військових НАТО, у тому числі й британських військових. Вони дуже високо оцінюють талант Залужного як командувача та полководця.
Зрозуміло, що нинішнє призначення варто розглядати, згадуючи як і чому було звільнено Вадима Пристайка у липні 2023 року. Нагадаю, тоді Володимир Зеленський був незадоволений тим, що Пристайко розкритикував слова Зеленського щодо вже колишнього міністра оборони Британії Бена Воллеса під час Вільнюського саміту НАТО. Тепер ми бачимо, що той конфлікт «Залужний-Зеленський», який так активно розкручувала російська пропаганда, закінчився відставкою Залужного. Зараз те, що його призначили — це круто.
Єдине — логічніше було б призначити Валерія Залужного до НАТО, бо він є військовим. Він може розказати багато корисних речей для військових країн альянсу. Хоча ясно, що Велика Британія — це та країна, де тренуються українські військові. З літа 2022 року діє операція Interflex — це коли українських військових навчають саме на території Великої Британії.
Той факт, що майже рік не було посла в Британії, мав відбиток. Багато британських експертів, з якими я спілкуюся, вважали, що не може Україна так довго бути без свого амбасадора в Британії. З іншого боку, ясно, що британці нас підтримують. Українські прапори підняті і над церквами, і над парламентом, і над багатьма приватними будинками. Самі британці багато чого дізналися про Україну від українців, які виїхали після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Звісно, російський вплив залишається. Тут стане питанням яким чином Валерій Залужний, залишаючись кадровим військовим, зможе працювати в структурі Міністерства закордонних справ України.
Валерія Залужного можна буде питати цілком офіційно і легально після того моменту, коли він вручить вірчі грамоти Чарльзу III. Від того моменту вже він стане офіційно послом України у Великій Британії.
Єгор Брайлян: Зараз Британія — один зі стратегічних партнерів України. Британія робить багато для підтримки України. За 2 роки повномасштабного вторгнення Британія надала лише військової допомоги на суму 4,6 млрд фунтів стерлінгів. Вона продовжує надавати фінансову, гуманітарну допомогу, розвиваються проєкти культурної дипломатії. Україна в цьому плані менш ініціативна. Мені б хотілося бачити більше щодо того, щоб краще вивчати Британію для української аудиторії, більше розповідати про українсько-британські відносини, про їхню історію та сучасність.
Британці наразі досить мало знають про українську історію, яким чином наші дві країни були між собою пов’язані. Наприклад, 170 років Кримській війні. Коли Велика Британія, Франція та Сардинія боролися проти Російської імперії на території Криму. Тоді українські землі були в складі Російської імперії. Враховуючи нинішні реалії, складно позначати Кримську війну суто як позитивну для України та українців. Але для британців Кримська війна — це та подія, яка сформувала їхню модерну державу. Це одна з перших воєн, де було застосовано технологію фотографії.
Британія була першою країною, яка підписала Безпекову угоду. Це було 12 січня 2024 року. Цей документ діятиме до вступу України до НАТО. Це проміжні зобов’язання, що Британія буде ще 10 років надавати безпекову допомогу. Це зброя, тренування, спільне виробництво зброї.
Британці дуже захоплюються сучасним українським мистецтвом, потужністю українських воїнів. Російська пропаганда нав’язувала уявлення про те, що «українці і росіяни один народ», «на Донбасі завжди були російськомовні чи росіяни» тощо. Зараз усередині Британії активно тривають дискусії, яким чином боротися з дезінформацією.
Єгор Брайлян: Дипломат — це та людина, яка не обов’язково мусить мати відповідну освіту міжнародних відносин або схожих освітніх програм. Треба знати мову держави, куди дипломат їде. Треба розуміти суспільно-політичний контекст, особливості двосторонніх відносин між Україною та Британією (у цьому випадку).
Я впевнений, що Валерій Залужний зможе опанувати дипломатичне ремесло. Військові, до речі, за умов війни є одними з головних амбасадорів країни. Бо ніхто крім них не може фахово пояснити іноземним політикам, військовим, дипломатам, що саме вчиняє Росія на території України. Одна справа, коли це може коментувати аналітик. І зовсім інша — коли це робить військовий, який безпосередньо брав участь у відбитті російської агресії.