“Захопити і впливати. Навіщо бізнесмен Кропачов хоче запустити свій інформаційний телеканал з експрацівниками ТВ Медведчука”- Отар Довженко
Ексрегіонал як власник і колишні співробітники ТВ кума Путіна як менеджери, — чи стане новий телеканал з подібним «наповненням» реінкарнацією NewsOne чи 112, а також про те, чому Нацрада не поспішає давати дорогу UWN, про «медведчуківців» та Кропачова NV поговорив з медіаекспертом, головою Незалежної медійної ради Отаром Довженком.
— У січні має стартувати канал Віталія Кропачова Ukrainе World News…
— Їх уже загальмували. Вони розраховували на те, що Нацрада [з питань телебачення і радіомовлення] в четвер [19 cічня] переоформить їхній логотип на UWN, і вони 22 січня стартують. Але Нацрада почала їх перевіряти і на четвер це питання не поставила [на розгляд]. Тобто вони не можуть стартувати під логотипом UWN і поки що відкладають свій старт. На скільки — невідомо, вирішують питання.
— І що далі з ними буде?
— Вони можуть стартувати коли завгодно в інтернеті або десь ще. Але вони хочуть вийти в загальнонаціональну цифрову мережу, тобто в загальнонаціональний ефір — наймасовіше покриття аудиторії в Україні — так зване Т2. Це ліцензія компанії «Корона санрайс», яка до того належала 4 каналу [його власник екс-нардеп Слуги народу Олексій Ковальов перейшов на бік Росії і був вбитий на окупованій Херсонщині, а майно каналу арештували і передали Держкіно]. Дозволити їм це зробити може Нацрада або Рада національної безпеки і оборони (РНБО). Як ми бачили на прикладі трьох телеканалів Порошенка — Еспресо, Прямого і П’ятого — достатньо просто комусь десь подзвонити і вимкнути рубильник, і їхній ефір просто не піде. Підстави для цього в принципі є, тому що вони не збираються транслювати єдиний марафон. А постанова РНБО від 18 березня зобов’язує всі інформаційні канали, які транслюються в Т2, транслювати марафон. UWN йде шляхом заперечення того, що вони інформаційний канал. Очевидно, що довести це вони теоритично можуть в судді, але для початку їм це треба довести Нацраді. З останньою або відбувається якась торгівля, або вона не має наміру давати їм виходити в ефір. З наших власних джерел ми знаємо, що принаймні частина влади проти того, щоб цей канал виходив, і збирається йому перешкодити [як стало відомо 17 січня, вже після інтерв’ю, UWN вирішив до переоформлення ліцензії з 1 лютого долучитись до трансляції спільного марафону під логотипом Так TV].
— І був коментар міністра культури Олександра Ткаченка.
— Коментар Ткаченка був дуже стриманий, скажімо так. Але він також нагадав про цю постанову, яка вимагає транслювати марафон. Тобто запускайтесь як інформаційний канал і транслюйте марафон. Зрозуміло, що запускають цей канал не для того, щоби його транслювати.
— А для чого? Очевидно, що це нерентабельно і дорого.
— Для того, щоб зайняти нішу, яка звільнилася після того, як закрили канали Медведчука. Та й в принципі звільнилася ніша інформаційних каналів. Їх було кільканадцять. До 24 лютого на першому місці була Україна 24, потім — Прямий, НАШ. До них були канали Медведчука, але потім їх позакривали. Ну і далі – це 5 канал, 24 канал і т.п. Зараз виходить так, якщо дивитися цифрове ефірне телебачення Т2, то там взагалі немає інформаційних каналів, а тільки спільний телемарафон. В місцевих мультиплексах вони можуть бути. Наприклад, у Львові на місцевому рівні транслюється 24 канал, ще десь на місцевому рівні може йти 5 канал. Але в принципі загальнонаціональне покриття всіх інформаційних каналів вимкнене. Або через те, що їх закрили, як канал Наш, або через те, що вони закрилися самі, як Україна 24, або через те, що вони почали ретранслювати марафон. І в цій ситуації, якщо в Т2 справді вийде інформаційний канал із зовсім іншими новинами та продуктами, то він буде популярним і впливовим. Тому що люди не хочуть дивитись марафон, вони втомились від нього. Він постійно втрачає в якості. Якщо глянути на підсумки останнього кварталу, які вийшли у нас [на галузевому сайті Детектор медіа], то видно, що якість продукту телемарафону драматично впала за останні кілька місяців. Тобто це халтура. А люди не хочуть дивитись халтуру. Вони хочуть щось альтернативне. Вони шукають [шоу] Холостяк, якесь кіно і серіали. А якщо будуть якісь інші новини, такі яскраві і красиві, то, звичайно, вони будуть їх дивитися. Тобто це для того, щоб зайняти нішу, і дуже невеликим коштом. Тому що вони взяли готову апаратуру полтавського каналу Центральний, який демонтували, і купили [ліцензію] за копійки — 60 млн грн боргу. Така сума — це $1,5 млн. Це сміхота в плані вартості цифрової ліцензії загальнонаціонального телеканалу. За таке платили десятки мільйонів доларів.
А як вони потім будуть впливати на цю аудиторію, яку вони собі підгребуть, — це вже справа техніки. Можливо, вони виторговують собі за це щось у влади, можливо, вони виторговують собі це щось в опозиції, а, можливо, будуть просувати якийсь свій порядок денний. Ми ж не знаємо. Цей Кропачов — непублічний чувак, мало відомо чий він і що він собі думає, чим він хоче займатися в житті. Чи він хоче піти у велику політику? Цілком можливо.
— Які шанси, що вони можуть підхопити проросійські наративи, які раніше поширювали медведчукіські телеканали?
— Ніяких шансів немає, що вони підхоплять проросійські наративи. Зараз ніхто це не буде робити. Якщо зайти на їхній сайт, то в його шапці написано «втрати орків» і вказана цифра кількості вбитих росіян. І весь сайт такий типу «Батько наш — Бандера» і так далі.
— Ви говорите, що вони можуть заповнити цю нішу інформаційних телеканалів. Але також 1+1 і ICTV створили телеканали-дублери. Це якось вплине на медіаринок?
— Медіаринок — це зараз дуже сумнівне поняття. Ринку як такого зараз немає. Фактично, зараз є певна порожня ніша, яку ці люди [UWN] намагаються зайняти. Але цей ринок, на якому працюють інформаційні канали, — це не є медіаринок, це ринок політичного впливу. І в принципі цей політичний вплив поки що суто потенційний. Тому він зараз немає ніякого великого сенсу. Якщо якийсь канал буде просувати ідеї, які суперечать позиції влади, то влада його просто вимкне, і вона має на це право згідно з законом. Тому, я думаю, вони просто будуть розкручуватися і чекати, поки закінчиться війна і це можна застосувати.
— А канали-дублери?
— Це суто намагання 1+1 й ICTV врятувати свій розважальний контент і не дати своїм брендам повністю розчинитися в марафоні. Вони просто намагаються врятувати хоч трошки свій бізнес, який полягає в любові глядачів і впізнаваності. А зараз фактично є цей марафон, де люди вже плутаються, де який канал. Тобто бренд розпадається. Фактично, вони намагаються цей бренд якимось чином врятувати, але разом із тим і не втратити ті гроші, які їм будуть з бюджету платити за виробництво марафону.
— Є шанси. Питання в тому, хто за ними стоїть. Є різні версії. В тому числі та, про яку я згадував — частина влади проти того, щоб запустився цей канал. Але є якась інша частина влади, і ми не знаємо: вона за, чи їй все одно. Якщо, наприклад, ця інша частина влади, яка не проти, домовилися з цими людьми про інформаційну підтримку, тоді вона буде сприяти. Якщо буде розголос і кіпіш, то цілком можливо, що ця інша частина влади вирішить, що цей негативний розголос цього не вартує. Якщо на кожному кроці будуть розказувати, що на ринок під час війни виходить незрозуміло чий канал, на якому працюють колишні російські пропагандисти. Хоча, якщо покласти руку на серце, то в якихось дуже одіозних людей там нема. Вони працювали на 112-му каналі, але робили це переважно за кадром. З того, що ми знаємо, обличчя каналу не будуть заплямовані. Тобто це не будуть люди, які безпосередньо своїм ротом просували російські наративи.
— Але їхня генеральна продюсерка Гіржева працювала на NewsOne.
— Звичайно. Але хто знав про неї? Я писав про ці канали багато років, досліджував їх, але її прізвище почув вперше два дні тому. Тобто це були абсолютно непублічні закадрові люди, це не були ідеологи російської пропаганди, а виконавці. От ці виконавці прийшли: технічний директор, генеральна продюсерка і так далі. А якого-небудь там [пропагандиста] Руслана Коцабу чи В’ячеслава Піховшека ви там не побачите. Більше того, там працюватиме Валерій Жидков, який є артистом 95-го кварталу, Петро Мага і так далі. Тобто вони спеціально ставлять обличчями каналу впізнаваних неполітичних людей.
— Якщо говорити про утримання цього телеканалу, чи може це робити один бізнесмен?
— Чому ні? Звичайно, можливо. Під час війни з відносно невеликою командою — це не такі великі гроші. Тобто це великі гроші, але не настільки. Ми випадково знаємо, скільки коштувало утримання так званого Першого незалежного, тобто останньої версії каналів Медведчука. Базові витрати на цей канал були 8 млн грн на місяць, це ще до падіння [гривні]. Тобто це коштувало $300 тис. Тут, напевно, буде трошечки більше, тому що в них ще будуть якісь оплати за трансляцію — 1 млн. грн щомісяця. Ну, [в цілому це] буде 10 млн грн, чи 15−20 млн грн на місяць. Але для доларового мультимільйонера — це не є дуже великі витрати. А конвертувати їх коли-небудь, наприклад, в свою фракцію у Верховній раді, або в своїх 10 депутатів фракції монобільшості, чиї голоси можна буде продати у випадку вирішальних голосувань, або ще щось таке, — це ж вигідно. Саме так відбувається український телевізійний бізнес. Комусь вдається краще, комусь — гірше. Я думаю, що тут тільки це. Очевидно, що зараз на рівні риторики буде йтися про те, що це російська пропаганда і тому подібне. Але скоріш за все, це підготовка до якихось майбутніх політичних баталій, виборів. Крім останніх є ще інші моменти, коли застосовуються політичний вплив: наприклад, боротьба за власність, якісь судові справи, боротьба за грошові потоки. От, наприклад, Коломойський, дуже активно використовує свій канал 1+1 для боротьби за грошові потоки. Коли в нього намагалися забрати Укрнафту, то 1+1 просто фонтанував pr-сюжетами і чорним піаром проти тих, хто був проти Коломойського. Так і тут. У цього Кропачова спробують щось забрати, а в нього є канал. Просто під час війни це не можна так застосовувати, бо це все дуже легко контролюється, вимикається під приводом «у нас тут єдина інформаційна політика».