“Займатись “просвітленням” росіян і показувати їм правду про війну в Україні – наразі не на часі” – Ксенія Ілюк
Про російську пропаганду в Європі і ефективність боротьби з нею в ефірі 5 каналу спілкувалась медіааналітикиня ГО “Детектор медіа” Ксенія Ілюк.
Наскільки російська пропаганда залишається дієвою як інструмент впливу в Європі і світі?
Російська пропаганда не ділась нікуди, а на деяких напрямах посилилась. Ми в “Детекторі медіа” аналізуємо дискурс про Україну в 29 країнах світу. Першу велику інформаційну фазу інформаційної війни Україна гідно витримала. Українські правдиві наративи були в топі і звучали чітко та однозначно. Але чим більше триває війна, тим більше люди в іншимх країнах починають перейматись власним порядком денним. Наприклад, європейці гостро відчувають свою залежність від російських енергоносіїв. І на передній план виходять теми соціальних виплат, рахунків за комунальні послуги тощо. І тут включається російська пропаганда і починає маніпулювати олючими для них питаннями. От, до прикладу, в Польщі Росія грає на питанні українських біженців і зробили ледь не флешмоб “Перестаньте українізувати Польщу”. Начебто українці вимагають зробити українську мову другою державною в Польщі. І є поляки, які справді розділяють цю позицію, але їх дуже мало, може, вони й раніше були вражені російською пропагандою. Але Росія їх шукає і роздуває, наче це масове явище.
Хто з новостворених державних інституцій накраще працює на російську аудиторію в питанні боротьби з російською пропагандою?
Досі виникає питання, наскільки на часі для нас займатись “просвітленням” росіян. Їхнє суспільство знаходиться у складному стані, схожому на секту. І вивести їх з цього стану, просто інформуючи про події в Україні – не працює. Зрештою, а чого ми від них хочемо? Щоб вони виходили на вулиці і скидали Путіна? Це не спрацює, бо все суспільство просякнуте імперським духом і зміна лідера нічого не змінить.
З державних інституцій, які працюють на російську аудиторію в тому числі, в нас є канал “Freedom”. Але ми не можемо говорити про його ефективність, бо не маємо жодних даних: ні охоплення та портрету аудиторії, ні впливу його роботи на зміну рівня підтримки проросійських тем.
Повну розмову дивіться у відео: