Запуск Суспільного мовлення – це перший крок у реформуванні медіаринку, – Світлана Остапа
Наскільки ефективною є реформа суспільного мовлення в україні, і яких результатів чекати в медіасфері – розповіла головна редакторка сайту «Суспільне мовлення» і заступниця шеф-редактора зі зв’язків із громадськістю “Детектора медіа” Світлана Остапа на майданчику UATV в Канаді.
“Реформа Суспільного мовлення розроблялася більше 10 років. Йшлося про те, що Україна, як демократична держава, повинна мати суспільного мовника. Але донедавна в Україні залишався цілий ряд державних каналів, які працювали не за стандартами професії. Вони, отримуючи гроші з бюджету, були повністю підвладні державі. Тому Україна прийшла до того, що на основі 30 державних мовників було створено Суспільне мовлення. Це сталося в січні 2017 року”, – розповідає Остапа.
На питання про те, чим же відрізняються державні канали, які були раніше, від суспільних, вона відповідає, що вся справа у впливі. Якщо раніше влада призначала керівника Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, то зараз він визначається на основі відкритого конкурсу.
За словами нашої гості, нове управління почало реформувати ці канали. По-перше, почався процес “очищення” ефіру від замовних і заангажованих матеріалів. І зараз цього всього немає.
“Що не змінилося, так це фінансування. У законі прописано, що 0,2% від державного бюджету потрібно виділяти на суспільного мовника. Але з самого початку роботи оновлених каналів є недофінансування, і воно значне”, – говорить каже Світлана Остапа.
Нагадаємо, на конференції в Канаді презентували «Принципи Торонто» — ключові пріоритети проведення реформ в Україні від громадянського суспільства, над якими працювала в тому числі й ГО «Детектор медіа». До слова, участь в конференції взяли і представники ГО “Детектор медіа” – директорка Галина Петренко та заступниця шеф-редактора, голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа.
Крім того, на конференції в Торонто також згадали заяву Медіаруху і висловили занепокоєння впливом Медведчука на українські медіа.