Зараз ціна помилки — набагато вища, ніж була будь-коли – Отар Довженко
Про фейки, які з’являються на тлі війни в ефірі Громадського радіо спілкувався Отар Довженко, головний редактор видання «Детектор медіа».
Отар Довженко: Фейків дуже багато. Навіть якісні медіа їх іноді публікують. Добре, що вчасно знімають або пишуть спростування. Дуже багато фейків поширюється в форматі «хтось комусь пише в месенджерах». Тому зараз найголовніша рекомендація — не поширювати те, в чому ви не впевнені на 200%.
Основні поради по споживанню інформації:
- офіційні джерела — наше все. Довіряти тільки їм;
- не поширювати повідомлення російських і українських проросійських медіа;
- не вірити фото. Перевіряти кожну світлину.
Треба бути дуже обережними з Telegram-каналами, які поширюють інформацію. Їх зараз неймовірно багато. Треба розуміти, що війна почалася не 24 лютого, а набагато раніше. Інформаційна війна триває з 2014 року. Навіть ті канали, які раніше були наче патріотичними, могли бути створені для того, щоб надалі публікувати необхідну росії інформацію. Агенти росії працюють досить давно і дуже активно.
- Фейк — це вірус. Коли він потрапляє в інформаційний простір, поширюється дуже швидко та без особливих зусиль.
Зустрілися із непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу через сайт Комісії з журналістської етики
Професійні медіа в Україні є, вони знають, як перевіряти інформацію і зараз вони працюють досить якісно. Є уявлення про те, що якщо медіа працює за стандартами, то воно має давати слово всім сторонам. Відповідно, якщо є конфлікт між Україною та росією, то за правилами ми маємо давати позицію і росії. В ситуації війни це звісно не можливо. Українські медіа працюють в рамках українського закону. Російські джерела називають війну не вторгненням, а спеціальною операцією на Донбасі. Ну то як можна це давати? Наповнювати український інфопростір зверненнями путіна шкідливіше, ніж корисніше. Тому я б цього робити не радив.
- Люди, які озвучують під час війни, що жертва сама винна, не повинні бути в нашому інфопросторі, вони мають бути у в’язниці.
Фейки стають складнішими. Саме тому зараз треба будь-яку інформацію перевіряти 500 разів.
Ми, як журналісти, зараз несемо величезну відповідальність. Фактчекінг, турбота про правдивість, дотримання стандартів, точність і повноту інформації мають бути зараз в 100 разів потужніше, ніж в мирний час. Зараз ціна помилки — набагато вища, ніж була будь-коли.