Журналісти, які видаляли новину про Трухіна, порушили одразу кілька статей кодексу – Світлана Остапа
Як варто було виданням реагувати на ситуацію з публікаціями про ДТП, до якого дотичний нардеп Трухін, в ефірі Громадського радіо рекомендувала заступниця шеф-редактора «Детектора медіа», голова наглядової ради НСТУ, членкиня Комісії з журналістської етики Світлана Остапа.
«Кодекс етики українського журналіста не містить якихось конкретних заборон до зняття публікації, але містить інші статті, які, на мою думку, порушили медіа і журналісти, знімаючи публікацію про аварію з нардепом Трухіним. Є інформація, що їм пропонували ці публікації зняти за гроші.
Таким чином, ті, хто зняв ці публікації, порушили кілька статей кодексу. Зокрема, 6 статтю «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є першим обов’язком журналіста», 17 статтю — «Незаконне отримання журналістом матеріальної винагороди за виконаний чи невиконаний журналістський матеріал є несумісним зі званням журналіста». Також, на мою думку, порушена 2 стаття — «Служіння інтересам влади чи засновників, а не суспільства є порушенням етики журналіста». Також порушена 19 стаття — «Свідоме порушення норм журналістської етики абсолютно несвідоме з професійною журналістикою».
На мій погляд, якщо вони дали недостовірну інформацію, то треба було оновити свою публікацію і пояснити, в чому була недостовірність, а не знімати. Якщо суд вирішив, що цю статтю чи новину треба зняти, то тоді треба її зняти з сайту. Взагалі, якщо журналісти й медіа бачать, що припустилися помилки, то з поваги до читача треба пояснити, в чому була ця помилка, виправити, вибачитись, і так далі. Про помилку потрібно повідомити, в першу чергу, в заголовку. Це може бути «Оновлено» чи «Виправлено», пояснити в самому матеріалі, що саме виправлено і чому так сталося.
Як виправляти помилки у друкованих медіа та на телебаченні прописано у законодавстві. Є певні терміни, умови, на яких це робиться. Якщо редакція визнає свою помилку, вона має вибачитися. Якщо це сталось в ефірі новин, то в такому ж ефірі новин мають бути вибачення. Якщо у пресі, — то на тій самій сторінці, де була попередня публікація, потрібно написати, що вони вибачаються. В інтернеті все одно залишаються сліди тих публікацій, навіть якщо вони приховують їх в себе на сайті”.