Чи критично громадяни ставляться до медіа? Соцдослідження
Перший блок питань стосувався того, як знання про власників ЗМІ впливають чи не впливають на медіаповедінку населення.
Респондентам запропонували відповісти на запитання: «Якщо ви дізнаєтесь, що його власником є олігарх, пов’язаний із корупційною чи кримінальною діяльністю, як зміниться ваше ставлення до інформації цього телеканалу?».
25,4% відповіли, що продовжать дивитись передачі цього телеканалу, 23,8% шукатимуть додаткові джерела інформації, 13,8% припинять дивитись інформаційні програми телеканалу, 9,2% припинять дивитись цей телеканал взагалі, 4,9% взагалі не дивляться телебачення, 22,9% – варіант відповіді «важко сказати, не знаю».
На запитання «Як Ви вважаєте, під час політичних ток-шоу на центральних телеканалах («Свобода слова» на ІCTV, «Чорне дзеркало» на Інтері, «Право на владу» на 1+1, ШустерLіve ) підіймаються дійсно суспільно важливі проблеми чи відстоюються інтереси політиків чи олігархів?» 22,1% відповіли, що там справді порушуються суспільно важливі проблеми, 11,1% вважають, що у ток-шоу відстоюються інтереси політиків чи олігархів, 34,5% вважають, що у ток-шоу і відстоюються інтереси політиків, і водночас порушуються важливі проблеми, 21,9% не дивляться політичні ток-шоу.
Другий блок питань мав на меті встановити, як громадяни оцінюють вплив ЗМІ на їх політичну позицію та чи потребують додаткових знань про медіавпливи.
Згідно із результатами, з твердженням, що «Медіа впливають на мою політичну позицію та соціальну поведінку» погодились 35,3% опитаних (8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 27,3% – близько до їх точки зору), 28,8% – важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,8% – не близько до моєї точки зору, 12,6% – зовсім не близько до моєї точки зору.
Про твердження «Мені потрібні додаткові знання про медіа, щоб не піддаватися можливим впливам з боку медіа» 7.8% відповіли, що це дуже близько до їх точки зору, 26,1% – близько до їх точки зору, 27,4% – важко сказати близько чи не близько до моєї точки зору, 15,5% – не близько до моєї точки зору, 13,9% – зовсім не близько до моєї точки зору.
Третій блок питань був присвячений темі медіа і дітей та навчанню медіагратності.
На запитання «Чи вважаєте ви, що потрібно запровадити навчання з медіаграмотності?» 45% громадян відповіли, що курс має бути запроваджений у школах, 40% – вважають, що він необхідний у вишах, 27,8% відповіли, що потрібні широкі просвітницькі кампанії з медіаграмотності для дорослих, 12,1% не вважає, що потрібне навчання з медіаграмотності.
На запитання «Чи зацікавлені Ви у додатковій інформації про те, як медіа впливають на дітей?» майже 48% відповіли ствердно, 38% – ні, 17,3% – «важко сказати».
Опитування проводилося в рамках дослідження «Думки та погляди населення України» з 29 січня по 19 лютого 2015 року, польовий етап тривав з 5 по 16 лютого 2016 року, опитування проводилось у 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім автономної республіки Крим. У Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною, у Донецькій області дослідження проводилося і на територіях, що контролюються і на територіях, що не контролюються Україною. В результаті польового етапу було зібрано 2020 анкет.
Нагадаємо, що у 2015 році ГО «Телекритика» представила результати таких соціологічних досліджень:
- про користування українськими та російськими ЗМІ та ставлення до них у всіх регіонах України в ситуації військового протистояння
- обізнаність населення щодо медіавласності
- про підтримку проукраїнських та проросійських меседжів у різних регіонах України
- користування місцевою пресою
- «Протидія російській пропаганді в регіоні конфлікту» (березень 2015)