Експерти ГО «Детектор медіа» презентували тенденції в інформаційному просторі на старті місцевої виборчої кампанії-2020

25 вересня громадська організація «Детектор медіа» презентувала проміжні результати моніторингу інформаційних форматів на телебаченні напередодні та на початку місцевих виборів, а також головні теми російської пропаганди щодо України протягом року (серпень 2019-вересень 2020). Представлені дані показують, з якими тенденціями в інформаційному мовленні суспільство та політичні сили увійшли у виборчу кампанію 2020 року.

Експерти «Детектора медіа» Ярослав Зубченко, Наталія Лигачова та Галина Петренко

«У медіа з’являється багато нової політичної джинси. Тож цю виборчу кампанію можна буде вважати рівністю або нерівністю корупційних можливостей», – з такої оцінки розпочала презентацію голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова. Експерти «Детектора медіа» узагальнили основні тенденції початку виборчої кампанії.

Наталія Лигачова, Голова ГО “Детектор медіа”

Перед місцевими виборами партія влади «Слуга народу» опинилася в програшній позиції, оскільки влада не має власних ЗМІ, які б позитивно висвітлювали її діяльність. «ЗМІ або висвітлюють позитивно лише діяльність президента, або висвітлюють негативно в цілому владу. До останнього докладають зусилля канали опозиції – “Європейської солідарності”, які критикують владу з проукраїнської позиції, та ОПЗЖ, які критикують владу з проросійських позицій. Про саму партію “Слуга народу” або її кандидатів у новинах говорять мало або згадують у контексті скандалів», – розповіла Наталія Лигачова.

Зокрема, телеканал Ігоря Коломойського «1+1» перед місцевими виборами піарить партію «За майбутнє» Ігоря Палиці та критично налаштований до «Слуги народу». За словами експерта «Детектора медіа» Ярослава Зубченка, також на «1+1» комфортно себе можуть почувати «слуги народу», які близькі до Ігоря Коломойського – наприклад, Олександр Дубінський (був на двох ефірах «Права на владу» з чотирьох).

Ярослав Зубченко, журналіст “Детектор медіа”

А медіагрупи Ріната Ахметова і Віктора Пінчука фактично бойкотують партію «Опозиційна платформа – За життя», але надмірно не піарять жодну з партій. Водночас канал «Україна» дуже активно просуває кандидата в народні депутати у 208-му окрузі Олега Ляшка, звернула увагу Наталія Лигачова. З-поміж різних політичних партій «Україна» потрохи просуває «Європейську солідарність», «Батьківщину» і «Слугу народу».

«Савік Шустер у своєму токшоу стабільно не підігрує жодній партії, – додав Ярослав Зубченко. – Але до виборів залишається ще місяць, тому все ще може бути. Раніше на Свободі слова” були лобістські ефіри для Ахметова про енергетику, були ефіри для Ляшка. За останній час Арсеній Яценюк був гостем двох ефірів з трьох. До представників “Європейської солідарності” в Шустера явна неприязнь, він їх перебиває, вони його дратують».

Попри ігнорування на каналах Ахметова і Пінчука, «Опозиційна платформа – За життя» є одним з лідерів за кількістю згадок у телепросторі. «Це відбувається за рахунок того, що ОПЗЖ дуже багато піарять канали Медведчука (“112”, NewsOne, ZIK) та “Інтер”», – пояснила Наталія Лигачова.

Експерти «Детектора медіа» Ярослав Зубченко, Наталія Лигачова та Галина Петренко

Тим часом партії «Європейська солідарність» через конфліктні інфоприводи та критику влади вдалося в середині вересня вийти на перше місце за кількістю згадок у новинах.

ОПЗЖ та «Європейська солідарність» мають пули власних або наближених до них інформаційних телеканалів, з допомогою яких критикують владу. «Порошенко і Медведчук воюють не між собою, а зі “слугами народу”. Якщо канали Порошенка звинувачують владу в компромісах з ворогом, то канали Медведчука – у невиконанні мирних домовленостей і продовженні війни», – пояснив Ярослав Зубченко. Наприклад, на Прямому каналі є певні програми, заточені під критику владу. А телеканали Медведчука влаштовують цілі ефіри з цитат «слуг народу», обговорюючи та критикуючи їх.

«Крім ОПЗЖ канали Медведчука підтримують “партнерські проекти” – Шарія та Пальчевського», – наголосив Ярослав Зубченко. Так, блогер і лідер власної партії Анатолій Шарій з початку серпня дав каналу NewsOne 9 інтерв’ю тривалістю понад 40 хвилин, а кандидат у мери Києва Андрій Пальчевський із червня 2020 року був гостем 13 випусків із 17 токшоу «Пульс» на «112 Україна».

Партії «Батьківщина» й «Голос» поки що досить пасивні в інфопросторі, додала Наталія Лигачова. У випадку «Батьківщини» це може бути пов’язано із хворобою Юлії Тимошенко. «Голос» порівняно більше представлений на телеканалах Віктора Пінчука. Партія «Пропозиція», яка спершу була активною, майже зникла із загальнонаціонального інфопростору.

Експерти «Детектора медіа» Ярослав Зубченко, Наталія Лигачова та Галина Петренко

Моніторинг «Детектора медіа» свідчить, що загальнонаціональні телеканали не пояснюють глядачам специфіки місцевих виборів і не надають корисної інформації про нові правила виборів. «Місцеві вибори проходять за новими правилами, які дуже складні, і відбуваються в умовах епідемії. Загальнонаціональні канали цього не пояснюють глядачам і не надають корисної інформації про нові правила виборів. Деяку інформацію дає тільки телеканал ICTV, який розпочав цикл сюжетів про ситуацію з виборами в найбільших містах», – зауважила пані Лигачова.

Вона вбачає в цьому небезпеку і ризик низької явки на місцевих виборах: «З теленовин глядачу важко зробити висновок навіть про те, що вже за місяць відбудуться місцеві вибори, не кажучи вже про те, як вони будуть проходити. Ми можемо мати ситуацію, коли виборці не забезпечать належної явки, бо на пандемію буде накладатися нерозуміння виборцями важливості цих виборів і правил їх проведення».

За даними «Детектора медіа», найбільше уваги загальнонаціональні медіа приділяють київським виборам, на відміну від виборів у регіонах. «Глядачі більше знають про боротьбу за мерське крісло в Києві, ніж в інших регіонах, а можливо й у власному», – наголосила пані Лигачова.

Галина Петренко, директорка ГО “Детектор медіа”

Інтенсивність російської дезінформації та негативне висвітлення російськими і проросійськими пропагандистами українських подій посилилося з початку 2020 року й особливо напередодні українських місцевих виборів. За масштабністю воно зрівнялося із зусиллями російської пропаганди у 2014-2015 роках. Про такі тенденції розповіла директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко.

«Російські медіа намагаються чинити вплив на українських виборців. Адже є певна частина українців, які продовжують дивитися російські інформаційні програми. А крім того, меседжі російської дезінформації регулярно розповсюджують деякі українські медіа. З початку 2020 року негативне висвітлення українських подій за масштабністю зрівнялося до зусиль російської пропаганди у 2014-2015 роках. Єдина перерва була у квітні-травні, коли Росія стикнулася з внутрішніми проблемами, пов’язаними з коронавірусом», – розповіла експертка.

Галина Петренко, директорка ГО “Детектор медіа”

Галина Петренко навела основні меседжі, з допомогою яких російські та українські проросійські медіа атакували президента України Володимира Зеленського:

  • легалізація грального бізнесу і розпродаж в’язниць — безвідповідальні рішення, які Зеленський вчиняє від безвиході та безпорадності у боротьбі з економічною кризою;
  • занепад машинобудування та великих заводів на кшталт «Мотор Січі» — свідчення зовнішнього управління та руйнування національної економіки на догоду «Сороса і Ко»;
  • перемир’я на Донбасі немає. Крапка;
  • Зеленський не бажає миру на Донбасі, оскільки не приймає російських умов по Мінських угодах;
  • Зеленський боїться націоналістів та радикалів і водночас командує їхніми акціями проти партії Шарія та «ОПЗЖ».

Напередодні та на початку місцевої виборчої кампанії російська дезінформація використовувала тему «вагнерівців». «На цьому прикладі ми побачили: наскільки великою є російська дезінформаційна машина, настільки вона й неповоротка», – зауважила пані Петренко.

Спершу після затримання членів ПВК «Вагнера» і звинувачень Олександра Лукашенка на адресу Кремля у спробі влаштувати державний переворот Росія ніяк не реагувала, і лише 6 серпня в «Комсольской правде» з’явилася версія про спецоперацію українських спецслужб. Після того як в Україні історія з «вагнерівцями» отримала внутрішній імпульс, російська пропаганда почала використовувати «вагнерівців» як ілюстрацію «неспроможності» українських спецслужб, «слабкості» Зеленського та «свідчення» підготовки «націоналістичного перевороту» в Україні та потурання «спецслужб» США.

«Інколи Росія в дезінформації вдається до «гібридних» операцій: стосовно однієї події може розповсюджувати діаметрально протилежні меседжі, які спрямовує на різні аудиторії, у тому числі в Україні», – розповіла пані Петренко. Яскравим прикладом цього був інформаційний супровід перемир’я на Донбасі, проголошеного 27 липня. Росіяни, з одного боку, поширювали меседжі про «ненадійність» і «нетривкість» перемир’я через небажання української сторони йти на політичні поступки, а з іншого — вказували на слабкість Зеленського та його схильність до поступок під російським тиском.

«Російські пропагандисти потрапляють у резонанс із дуальністю і розпорошеністю меседжів українських політиків і команди Володимира Зеленського, яка намагається сидіти на двох стільцях одночасно і говорити і про патріотизм, і про примирення та реінтеграцію територій», – наголосила Галина Петренко.

Водночас за останній час сталися кілька подій, які послаблюють переконливість Росії в її пропагандистських меседжах: протести в Білорусі та отруєння Олексія Навального. «Протести в Білорусі проти фальсифікації виборів послаблюють багаторічну тираду Росії про те, що майдани – це погано, а пострадянська автократична стабільність – це добре. На прикладі цих подій українці можуть бачити, як вчиняє зі своїм народом автократичний правитель. Після отруєння Навального й того, як поводиться Росія, арештовуючи його майно, світові політики заговорили про те, що, можливо, “Північний потік” уже не потрібен. Це теж непогана ситуація для українських дипломатів – нагадувати всьому світу про агресивність і недружню поведінку Росії, у тому числі збройну агресію на Донбасі», – сказала директорка «Детектора медіа».

Експерти «Детектора медіа» Ярослав Зубченко, Наталія Лигачова та Галина Петренко

Детальніше про тенденції в інформаційному просторі на старті місцевої виборчої кампанії 2020 року читайте тут.

Фото: Максим Поліщук

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *