Експерти ГО «Детектор медіа» взяли участь у зустрічі щодо перспектив Суспільного
Експертна зустріч з питань реформування Суспільного мовлення відбулась 11 липня в офісі Ради Європи. Ініціювала зустріч редакторка сайту «Суспільне мовлення», голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ» Світлана Остапа. В обговоренні взяли участь представники Офісу Президента України, ПАТ «НСТУ», Ради Європи, Представництва Європейського Союзу, Агентства США з Міжнародного Розвитку та громадянського суспільства.
Під час зустрічі обговорили різні аспекти діяльності суспільного мовника: від успіхів до фінансування. Зустріч завершили на позитивній ноті, з надією на стовідсоткове фінансування Суспільного у 2020 році з державного бюджету.
Про це наприкінці зустрічі зазначив Кирило Тимошенко, заступник керівника Офісу Президента України. Однак зауважив: надаючи фінансування, тепер будуть ще ретельніше моніторити ефективність витрачання коштів Суспільним мовником і бажають отримати чітку стратегію СМ з плановими показниками роботи на найближчий рік.
Зураб Аласанія, голова правління ПАТ «НСТУ», розповів про досягнення Суспільного мовника: оптимізацію штату, зміни в контенті, успішні проекти. Поговорили про виклики перед Суспільним мовником, які озвучила Світлана Остапа. В їх числі негатив, успадкований від державного мовлення, велика кількість зайвих приміщень, що потребує утримання тощо.
Однак значним викликом і перепоною для реалізації багатьох планів, як зауважили присутні, є недофінансування НСТУ.
Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні , презентував звіт Ради Європи щодо системи фінансування українського суспільного мовника у світлі стандартів Ради Європи.
Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа», секретар Наглядової ради ПАТ «НСТУ» розповів про пропоновану модель фінансування і чому чинна модель не відповідає міжнародним стандартам.
Перевагами пропонованої моделі фінансування, за словами Вадима Міського, є наступні аспекти:
✔ Не вводиться новий податок.
✔ Обсяг гарантованого фінансування зменшиться, зате гарантія стане надійнішою.
✔ Нині радіочастотна рента є надходженням у Загальний фонд Держбюджету і не має цільового отримувача.
✔ Налагоджена система адміністрування.
Зрештою представники Офісу Президента підтримали ідею зміни моделі фінансування на базі ренти плати (збору) за користування радіочастотним ресурсом України.