«У медіа є плюралізм. Але він олігархічний», — Наталія Лигачова
«Жодна з влад нічого не робить, щоб посилювати суспільне телебачення як протидію впливу олігархічних ЗМІ», — зазначила голова ГО «Детектор медіа».
За всі роки незалежності влада не сприяла створенню рівноцінного конкурента приватним телеканалам — потужного суспільного мовника.
Такі висновки щодо медіасфери підбила голова ГО «Детектор медіа» і шеф-редакторка видання «Детектор медіа» Наталія Лигачова під час пресконференції «Україні – 29. Де ми зараз та куди прямуємо?». На ній Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кечерива презентував результати щорічного загальнонаціонального дослідження.
Спікерка зазначила, що за роки незалежності в сфері медіа можна виділити і позитив, і негатив. «Головний позитив у тому, що в нас у медіа є плюралізм, є свобода слова. З іншого боку, погано те, що цей плюралізм — олігархічний. Тобто ми не спромоглися зробити систему дійсно демократичних медіа. Це дуже впливає на те, що відбувається в країні».
Наталія Лигачова наголосила, що олігархічні медіа відіграють велику роль у зародженні симпатій громадян до проросійських політичних сил. Жодна демократична влада не спромоглася змінити цю роль. «Бачимо нарощування медійних можливостей кума президента Росії Віктора Медведчука. Це було закладено і владою Порошенка, і нинішньою владою. Водночас жодна з влад нічого не робить, щоб посилювати суспільне телебачення як протидію впливу олігархічних ЗМІ».
Спікерка зауважила, що представники влади продовжують «ходити» на шоу з більшими рейтингами попри належність телеканалів медіа олігархам. «Водночас за Порошенка і за Ющенка, хай навііть іноді лунали й популістичні від Юлії Тимошенко , але прозахідні меседжі тоді перемагали в дискусіях на токшоу. Зараз же всюди, де беруть участь «Слуги народу» і «ОПЗЖ», «ОПЗЖ» перемагають «Слуг народу». Вони над ними знущаються. А «Слуги народу» терплять, — сказала Наталія Лигачова. — Який сигнал бачать глядачі: слабкість нинішньої влади. І влада нічого не робить для того, щоб змінювати ситуацію. А робити зараз можна тільки одне: підсилювати суспільне телебачення і незалежні ЗМІ. Я не кажу лише про гроші, я кажу про присутність там і таким чином привернення уваги аудиторії до них».
У якості прикладу очільниця «Детектора медіа» навела надання переваги «каналам Медведчука» під час пресконференції президента із поясненням у «потребі в діалозі зі всіма». Так виникає небезпека легітимізації медіа, які працюють поза журналістськими стандартами й етикою.
Наталія Лигачова додала, що контекст подій у Білорусі для українських медіа сприятливий. Наразі Майдан у Мінську підтримують й деякі українці, які були проти Майдану в Києві. Цей факт, на думку спікерки, можна використати для руйнації російських меседжів, що Революція Гідності — причина всіх негативних процесів України. На цьому варто зосередитися медіа, вважає голова ГО «Детектор медіа».
Нагадаємо, згідно з загальнонаціональним дослідженням, 84,4% опитаних підтримали б незалежність України в разі гіпотетичного референдуму. Однак 19% людей віком до 40 років не бачать своє майбутнє в Україні.