“У тумані війни”. Інтерв’ю Ксенії Ілюк суспільному мовнику Болгарії

Лише за три дні потужні обстріли сколихнули Росію та Україну. Перший – вибух на Керченському мосту. Кремль відповів хвилею ракетних обстрілів цивільних районів Києва та інших міст України. Ці події відкрили нову сторінку війни. Про це кореспондент програми “Панорама” Болгарського національного телебачення Петар Георгієв поспілкувався з керівницею Центру досліджень “Детектора медіа” Ксенією Ілюк.

“Вибух на Керченському мосту – це велика подія – не стільки зі стратегічної точки зору, скільки з символічної. Цей міст був побудований абсолютно незаконно після анексії Криму в 2014 році. Особисто для Путіна це було символом того, що він зміг забрати Крим. Росія хотіла надіслати меседж: “Ми залишаємося тут”. Тому українці святкували після вибуху. Вони сказали: “Крим – це Україна і буде Україною”. Тому таких символів більше бути не може”,  – розповідає Ксенія Ілюк.

Відповідь Путіна не змусила себе чекати. Але якщо ракети повинні були налякати український народ, то, за словами експертки, вони досягли прямо протилежного ефекту.

“Росія визначає цю атаку як помсту за міст. Але я б не назвала це помстою, тому що ці бомбардування тривають з першого дня війни. Навряд чи буває день, щоб хоча б одне українське місто не було атакованим безпілотниками чи ракетами. За допомогою бомб цього тижня Росія хотіла відродити свій імідж могутньої військової держави. Але в Україні вже ніхто не сприймає Росію всерйоз. Так, війна триває. Люди гинуть. Це жахливо. Але Росія не більше не виглядає великою і страшною. Я процитую випадкову людину, яка цього тижня написала у Твіттері: «Тепер ніби 24 лютого, тільки ми більше не боїмося». Замість того, щоб відтворити відчуття початку вторгнення, Путін мотивував українців збирати ще більше грошей на підтримку своєї армії. Народ довіряє українській владі – як політичному, так і військовому керівництву», – каже Ксенія Ілюк.

Проте чи стоїть за вибухом Керченського мосту українська влада чи винен хтось інший? Факти зникають у тумані війни.

“Можливо, ми дізнаємося правду лише після закінчення війни. Але з точки зору дезінформації можна сказати, що Росія використовує цей вибух, як і вбивство, наприклад, Дар’ї Дугіної, щоб показати Україну терористичною державою. Спочатку Кремль описував українців як «нацистів». Зараз він хоче змінити цей ярлик на «терористів». Мета Росії — переконати власний народ і світ, що насправді вона є справжньою жертвою у цій війні, не Україна. Проте цим Путін легітимізує Україну як рівноправного супротивника, що суперечить його досі пропагандистській лінії. Російські служби заявили, що затримали українця за напад на міст, а фото його паспорта поширили на соціальні мережі. Але цей паспорт абсолютно підроблений. Будь-хто з елементарними навичками роботи з комп’ютером зрозуміє це. Є навіть орфографічні помилки. Не кажучи вже про те, що чоловік голий на своїй нібито офіційній фотографії. Росія просто пов’язує випадкові події та сфабриковані докази, щоб показати, що українці – терористи. Але це абсолютно неймовірно», – каже Ілюк.

Кремль включив Болгарію в свою теорію змови щодо Керченського мосту. Але влада заперечує, що вантажівка з вибухівкою проїжджала територією Болгарії.

«Ця теорія не особливо відома в Україні – я лише один раз бачила її в Telegram. Але це типово російська тактика. Кремль використовує інші країни, щоб посилити думку про те, що Захід є його колективним ворогом. На мою думку, історія про змову з Болгарією просто забудеться. Але, можливо, я помиляюся. Побачимо», – каже експертка.

Але куди йде війна? І чи може найнебезпечнішим суперником виявитися зима? За словами Ксенії Ілюк, наступні місяці будуть найважчими.

“Наближається зима. І Росія спробує використати європейську енергетичну залежність, щоб зменшити підтримку України. Навіть у нещодавно звільнених українських містах немає ні води, ні опалення. Так жити дуже важко, особливо коли твоя країна воює. Але бомбардування цього тижня є чітким сигналом того, що Росія налякана. Коли ви робите щось подібне, це означає, що ви опинилися в невигідному становищі і вам більше нічого втрачати. ​​Кремль хоче вселити страх і сказати світу, «Ні, ні, ми дійсно можемо захопити Україну». І вони офіційно кажуть, що хочуть повернути Україну за стіл мирних переговорів, щоб більше не було жертв. Так вони накручують ситуацію. Весь час російська пропаганда намагається повернути людей у ​​минуле. Тому що Росія — країна без майбутнього. У неї немає бачення майбутнього. Але ми в Україні віримо в наше майбутнє, навіть коли часи здаються непевними. Це найкращий щит від російської дезінформації. Тому я оптиміст», – підсумовує Ксенія Ілюк.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *