Галина Петренко: “Щоб протистояти російській пропаганді, треба створювати більше україномовного контенту в зручному форматі”

Дискусія про дезінформацію під час війни відбулася у рамках медіаконференції Beyond the Front Pages – Solidarity and Reporting in Times of War. Модератором виступив Роман Шутов – International Media Support/Zinc Network Ukraine. До зустрічі долучилась і директорка ГО “Детектор медіа” Галина Петренко.

В Україні з початком війни наші медіа почали мовити у режимі єдиного телемарафону. Медіа разом створюють один контент і крутять його всіма каналами. Оскільки показують скрізь те саме, то українці пішли шукати альтернативу, і вони пішли у телеграм-канали. Телеграм став популярним, а Росія з ним і працює.

Ми провели соціологічне дослідження у травні 2022 року та отримали драматичні дані: зараз інтернет як джерело новин для українців став номером один. І серед усіх каналів саме телеграм на першому місці зі споживання новин. Раніше він забирав 12-15% аудиторії.

У топ-100 телеграм-каналів така картина: 77 з них – анонімні, 37 – вдають, що вони медіа (але це не так), а 10 – проросійські, які управляються з Росії та поширюють російську дезінформацію.

З 24 лютого з’явилися гіперлокальні телеграм-канали у конкретних населених пунктах (які були окуповані), і там дві категорії каналів: від окупаційної влади (з інформацією про воду та побутові питання плюс російська повістка) та суто пропагандистські російські канали.

Вчора у російських джерелах з’явилося багато конспірологічних теорій, мовляв, поляки самі обстріляли себе. Вкидається одразу багато всяких гіпотез, щоб у них аудиторія заплуталася і потонула. І це схоже на те, що відбувалося з реакцією на події у Бучі, мовляв, це було вигадано, щоб зірвати стамбульські переговори.

Як українці сприймають російську пропаганду? Для українців саме слово «пропаганда» не звучить негативно (є аналогія із пропагандою ЗОЖ, наприклад), і вони здатні відрізняти і російську, і українську пропаганду. Фокус-групи зазначають, що якщо українська пропаганда є людяною, то російська – «людожерська».

В Україні завжди російська пропаганда рухалася зі сходу. Зараз, звичайно, відбулося внутрішнє переміщення людей зі сходу на захід та південь країни. Але що показує медіаспоживання – це те, що українці не хочуть дивитися російський контент, українці хочуть дивитися програми українською, хочуть український контент.

Як протистояти пропаганді? Локально просто відмова від російського контенту. Створювати більше контенту українською, у зручному форматі, щоб можна було споживати на ходу та в умовах частих відключень енергії.

У різних країнах не боятися забороняти російські джерела.

Не забувати, яку роль відіграла у всьому російська пропаганда, як вона знелюднює українців. І дуже важливо довести справу до міжнародного трибуналу. І засудити серед них російських пропагандистів. Юристи шукають формулювання, але головне, щоб таке покарання відбулося.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *