Ксенія Ілюк: “З початком війни люди почали шукати джерела інформації, які допоможуть розібратись з чутками”

Перевірка фактів і викриття брехні працюють, якщо все зроблено правильно. Про це керівниця Центру досліджень «Детектора медіа» Ксенія Ілюк розповіла в інтерв’ю шведському виданню Svenska Yle.

«Якщо ви спробуєте викрити фейкові новини про те, де у аудиторії вже є тверда думка, це не спрацює, адже наш мозок запрограмований на опір інформації, яка суперечить нашим переконанням”, — каже Ксенія Ілюк.

Експертка каже, що  правильний шлях —  перевіряти факти для правильної аудиторії та з правильними темами, бо це дуже продуктивно.

“Наш мозок запрограмований чинити опір інформації, яка суперечить нашим переконанням – абсолютно безглуздо проводити таку перевірку фактів, але якщо ви перевіряєте факти для правильної аудиторії та з відповідними суб’єктами, це дуже продуктивно”, — каже Ксенія.

За словами експертки, сенс полягає радше в тому, щоб перевірити, як конкретна інформація звучатиме, коли настане криза.

Коли почалася війна в Україні, вона помітила, як швидко люди почали прислухатися до таких джерел, які могли б допомогти їм розібратися з усіма чутками, що поширюються.

Наприклад, де встановлено евакуаційний коридор і чи він безпечний.

«Цієї весни дуже швидко зрозуміли багато з тих, хто раніше вірив російській інформації, що їй не варто довіряти. Тоді громадянське суспільство стало своєрідним співрегулятором інформаційного потоку, багато громадян є активними шукачами перевіреної і правдивої інформації. Швидко вказують і називають тих, хто поширює брехню. Це також стосується старих олігархів, які намагаються скерувати війну у вигідному для них напрямку», — каже Ксенія.

Це, звичайно, стосується всіх, хто хоче впливати на потік інформації для власної вигоди.

«Ми бачимо сильне бажання контролювати інформацію, яка поширюється, і виявляти на дуже детальному рівні, хто стоїть за неправдивою інформацією. Не має значення, хто стоїть за зловмисною інформаційною кампанією, чи це Росія, чи хтось із російської підтримки, чи випадковий політик. Ми або хтось інший позначимо це і не дозволимо ширити дезінформацію», — каже Ілюк.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *