Отар Довженко: “Російська пропаганда облажалась на українській території”

Головний редактор «Детектора медіа» Отар Довженко в ефірі каналу «Перший Західний» розповів про те, як боротись з ворогом на інформаційному фронті.

Наскільки українські фахівці, медійники та експерти, за цей місяць показали себе на інформаційному фронті?

Я стежу багато років за українським медійним простором, але такого ще не було в моєму досвіді. Бо ситуація екстраординарна і важко її з чимось порівнювати. Все дуже по-іншому через безпрецедентну єдність на всіх рівнях і це велике диво та велика наша перемога. В нас сміються з голих-босих російських солдатів.  Так само можна посміятись з російської пропаганди. Бо вона на українській території облажалась. Бо наче тотально було зачищено інформаційний простір до початку вторгнення за рахунок закриття пропагандистських каналів, були поблоковані різні сайти, тобто більшість способів отримання меседжів російської пропаганди були перекриті. Нам тепер, щоб стежити за джерелами російської пропаганди, треба якісь VPNи шукати абощо. Росіяни тепер мають «вести партизанську війну» тут і в інформаційному просторі.

Вони нас не знають: наших реалій, нашої мови, оперують безумними уявленнями про Бандеру, який наче живий і «ми на нього молимось».

Досить успішний їхній вектор з наміром розколоти суспільство. Тут фігурують меседжі «погані переселенці», «жадібні галичани» тощо. Це створює певну напругу, але не досить сильну, щоб суспільство розкололось.

Що зараз відбувається на російських пропагандистських каналах і чи помітна зміна риторики там?

Ця зміна є, бо їм треба пояснити, чому війна триває не три дні, а довше і невідомо ще, чим закінчиться. Але не облещуйтесь: в росії є паралельна реальність, яка не спирається на дійсність. Їхні повідомлення можуть містити до ста відсотків брехні. І навіть якщо росіянам показувати правду з доказами, вони кажуть, що вірять телебаченню і не хочуть знати, як насправді. Однак я думаю, що російські пропагандисти вимушені будуть трохи підпускати реальності в свої повідомлення.

Не раджу громадянам пробувати слухати російські канали, бо залишаєтесь з гидким відчуттям «о Боже, як це можливо?». А для них це норма. Це певна така угода між державою, медіа і суспільством, коли медіа кажуть те, що вигідно державі, а суспільство робить вигляд, що у це все вірить.

За рахунок чого так добре спрацювала протидія російській пропаганді за кордоном з початком війни?

Росія добре вміє роздмухувати свої успіхи і показувати свою наче прогресивність і успішність для світу. Росія створила інформаційну бульбашку за кордоном в інформаційному просторі і Захід повірив у те, що в них високотехнологічна пропаганда. Але на ділі виявилось, що ця вся пропаганда дуже легко розвінчується. І зараз, коли в західних державах з’явилась політична воля для прикриття каналів російської пропаганди, то пропаганда посипалась.

Але я вважаю успіхом російської пропаганди поширення наративу про те, що в усьому винен путін, а не російське суспільство і «не треба стигматизувати росіян». Це небезпечна штука, яка може перешкоджати подальшим санкціям.

Але загалом Захід інколи дає «вішати собі локшину на вуха». Однак зараз, коли бачить, що всі наративи про корумповану і слабку Україну – це брехня, то мабуть, брехня у меседжах російської пропаганди стосується і всього іншого.

Який телеграм-канал обрати для отримання зваженої інформації?

Зараз, в час війни, обрати телеграм-канал, «де вся правда», не можна. Всі помиляються. Навіть президента можуть дезінформувати. Але раджу одне: обирайте україномовні телеграм-канали. Бо відчуття, що уявлення російської пропаганди про Україну – ще з 80-х років.  Їм здається, що українська мова – це вигадка нацистів і ніхто тут не розмовляє нею, тому україномовних телеграм-каналів пропаганди немає. Україномовність – запорука того, що на каналі не буде тупої прямолінійної російської пропаганди. Але найкраще обирати канали медіа, яким ви довіряли і до війни, а ще  перевіряти все в офіційних джерелах.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *