Світлана Остапа долучилась до зустрічі громадського сектору з Генпрокурором

Генеральний прокурор Андрій Костін зустрівся з представниками громадських організацій та міжнародними партнерами щодо співпраці з розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. До участі долучилась і заступниця шеф-редактора “Детектора медіа”, Голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа.

«Реалії воєнного часу диктують свої умови і маємо об’єднати зусилля в новому форматі, спрямувавши їх для досягнення ще однієї цілі – покарання російських воєнних злочинців і відновлення справедливості. Переконаний, що старання громадського сектору й правоохоронців мають бути скоординовані, щоб уникати дублювання інформації або її збору за різними стандартами», – зазначив Андрій Костін.

За ініціативи Офісу Генерального прокурора створили Міжнародну раду експертів. Ця Рада залучатиме національних і міжнародних фахівців з міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права, а також представників неурядових правозахисних організацій для вивчення найкращого досвіду розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності та розробки національних стандартів у цій галузі.

Також створили і робочу групу за актуальними напрямами. Її члени зможуть вільно обмінюватись інформацією, отримувати постійну підтримку Офісу Генерального прокурора та долучатись до ініціатив, які є співзвучними з основними векторами їх діяльності. Туди зокрема увійдуть і представники громадянського суспільства. Остаточний склад і архітектура робочої групи будуть оформлені наказом Генерального прокурора.

Cвітлана Остапа запропонувала звернути окрему увагу на покарання російських пропагандистів, які винні у злочинах війни не менше, ніж російська армія. Крім того, вона нагадала про публічне звернення українських медійників до світової спільноти з проханням покарати російських пропагандистів.

Напрями роботи майбутньої робочої групи попередньо виглядатимуть так:

  1. Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом. В Офісі Генпрокурора створили спеціалізоване управління з розслідування злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством в умовах війни. Наразі готова стратегія забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків таких злочинів. Процес її адвокації та імплементації розпочнеться найближчим часом.
  2. Цифровий вимір – напрям, направлений на збір електронних доказів. Потребує напрацювання спільного бачення ефективної роботи у сфері збору, аналізу й збереження цифрових даних.
  3. Міжнародне гуманітарне і міжнародне кримінальне право  -вимагає зосередити увагу на зборі належних і допустимих для національних та міжнародних судів доказів, ґрунтуючись на високих європейських стандартах. Водночас, учасники цієї тематичної групи зможуть працювати з найкращими в галузі експертами, обмінюватися досвідом й ідеями, матимуть нагоду розробити єдині стандарти розслідування воєнних злочинів.
  4. Захист прав людини – цей напрям передбачає створення механізмів для забезпечення права на захист воєнних злочинців попри ті звірства, які вони чинять в Україні. Якість правничої допомоги та відповідальний підхід до її надання є тим мінімумом, який, серед іншого, має забезпечити сьогодні довіру до українського правосуддя.
  5. Захист прав журналістів  – потребує напрацювання підходів щодо захисту журналістів в умовах збройного конфлікту.
  6. Протидія корупції.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *