Світлана Остапа: «Майбутнє — за якісними медіа, які працюватимуть задля довіри аудиторії»

Панельна дискусія «Яким буде майбутнє медіа в Україні?» відбулася 8 жовтня під час ювілейного 30-го літературного фестивалю та книжкового ярмарку Lviv BookForum. Організатор дискусії – ГО “Детектор медіа”, а модерував дискусію програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.

За словами Вадима Міського, під час війни певні обмеження свободи слова є виправданими, разом із тим українська журналістика завжди була волелюбною. Тож чи вдасться медіа в Україні під час війни залишатися суспільним барометром, який дозволяє посилювати голос різних суспільних груп і доносити цей голос до влади?

На це питання відповіла шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова.

«Завдяки незалежним медіа та розслідувачам у нас не відбулося повної монополізації інформаційного простору владою. Чи є ризик, що ми перестанемо бути таким барометром? Зараз я не бачу такого ризику завдяки дуже великій підтримці західних партнерів», — сказала журналістка.

За її словами, в умовах великої війни медіа отримують донорські кошти. З одного боку, це дозволило українській незалежній журналістиці вижити, а з іншого — в майбутньому можуть виникнути проблеми, коли ця донорська підтримка буде припинятися або зменшуватися. Цим може скористатися влада, яка за будь-якого президента завжди прагне монополізувати та контролювати весь інформаційний простір. Тому незалежні медіа мають отримувати підтримку українського суспільства.

«Ми повинні доносити суспільству правдиву, збалансовану інформацію, а суспільство має підтримувати нас, аби бути свідомим у своєму виборі та діях. Я дуже тішуся, що зараз багато медіа активні в розвитку спільнот, інших засобів монетизації своєї роботи. Також нам треба посилювати громадський контроль за прозорістю фінансування медіа та медіавласності. І останнє  ми повинні плекати єдність медіаспільноти. Щоб ми разом долали всі труднощі, зокрема і в спілкуванні з суспільством та владою», — сказала шефредакторка «Детектора медіа».

Наталія Лигачова

Якщо на початку російського повномасштабного вторгнення деяким олігархічним телеканалам «вижити» допоміг «Єдиний марафон» коштом держбюджету, то зараз власники цих каналів запускають клони, де можуть розміщувати рекламу — сказала голова Наглядової ради Суспільного Світлана Остапа.

«Це українське ноу-хау. Якщо на початку великої війни воно було виправдане, бо економило фінансовий і людський ресурс, то зараз усе більше й більше телемарафон перетворюється в єдиний телеканал. РНБО створення марафону дало змогу відключити три опозиційні канали від цифрового мовлення. Перші кілька місяців телемарафон транслювали десятки інших каналів, потім вони поступово почали відмовлятися від трансляції, ставали на ноги й починали транслювати свій контент. Телемарафон фінансується з держбюджету. Спочатку це було вигідно комерційним мовникам, але вже цього року вони відновили і власне мовлення. Зокрема “1+1” і ICTV запустили канали-дублери: “1+1 Україна” та ICTV2, де може розміщуватися реклама», — сказала Світлана Остапа.

Щодо майбутнього, післявоєнного медіаландшафту, то, за словами медійниці, в ідеалі центром нової, здорової екосистеми телемовлення має бути сильне Суспільне мовлення, неолігархічні комерційні мовники, реформовані комунальні телерадіокомпанії та потужне регіональне мовлення. Ті телеканали, які не поставлять на перше місце розвиток диджиталу, — будуть втрачати молоду аудиторію. А в реальності, на думку Світлани Остапи, на Суспільне знову чекає боротьба за фінансування, а на глядачів і слухачів — виникнення передвиборчих медіа-одноденок і видань-клонів якісних медіа.

«Але я все-таки оптимістично налаштована, в Україні дуже потужне громадянське суспільство і є свобода слова. Майбутнє в Україні  саме за якісними медіа, які будуть працювати на свою аудиторією і працювати задля довіри цієї аудиторії», — сказала голова Наглядової ради Суспільного.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *