Випробування практикою: як журналісти-теленовинарі в столиці новинні сюжети знімали
Третій модуль тренінгу для тележурналістів від ГО «Детектор медіа» завершився в Києві. Модуль був чітко практичним – від ідеї сюжету до монтажу та презентації готового продукту.
Тренеркою модулю стала випускова редакторка «Сніданку з 1+1» Галина Кричковська-Трохова. І вона одразу поставила перед учасниками завдання – без довгих лекцій, практична робота, індивідуальна робота з кожним в процесі. Тож основою для всього навчання стало виробництво новинного сюжету.
Учасники поділились на три групи – одні готували сюжет про коронавірус, другі – про затори на вулицях, треті – про обрізку дерев в Маріїнському парку.
«Ми були спочатку спантеличені через те, що відразу на зйомку і в столиці. А тоді командою спрацювалися і робили роботу. Взагалі ці три дні для нас були трошки стресові, адже працювали в незвичних для себе умовах», – каже учасниця курсу Тетяна Лемешко.
Завданням учасників було продумати наповнення і структуру сюжету, обрати спікерів, зняти стендап, змонтувати сюжет. У технічних моментах – зйомці та монтажі – їм допомагали досвідчені колеги з «Детектора медіа».
На кожному етапі підготовки сюжету учасники персонально консультувались із медіатренеркою, яка вказувала на «білі плями» та слабкі моменти сюжету і радила, як це виправити.
«Я обрала тему медичну, оскільки вона мені близька і знімала сюжет про нестачу масок в аптеках Києва. Сюжет критикували за нестачу деяких моментів у відеоряді, канцеляризми. Хвалили саму ідею і постановку. Слабинку свою побачила в написанні тексту, трошки тему розфокусувала. Дуже задоволена цим модулем, багато практичних порад почула від Галини для подальших зйомок!», – розповідає Тетяна Лемешко.
В третій день модулю тренерка ще озвучила найтиповіші помилки та промахи при підготовці сюжету на різних етапах, а також озвучила, на які аспекти варто звернути особливу увагу при підготовці.
«І пам’ятайте, найбільша вада сучасної української журналістики – самоцензура. Це проявляється фактично на кожному етапі роботи, до прикладу, у виборі експертів. Якщо ви впевнені, що ця людина компетентна і якісно прокоментує вашу тему – наполягайте на його кандидатурі, відкривайте нові обличчя, робіть якісну журналістику», – акцентувала Галина Кричковська-Трохова.
Нагадаємо, тренінговий курс «Ефективні та відповідальні теленовини» – третій проєкт освітньо-тренінгового підрозділу «Детектора медіа». ГО «Детектор медіа» запустила «Школу якісних медіа» у 2018 році. Відтоді втілено два масштабні навчальні проєкти: для білоруських блогерів і журналістів та для українських відеоблогерів. Раніше «Детектор медіа» розробив навчальні онлайн-курси для журналістів та для широкої аудиторії, зацікавленої у підвищенні рівня медійної грамотності.
Тренінговий курс «Школа якісних медіа. Ефективні та відповідальні теленовини» проводиться у партнерстві з Українською медіа Е-школою (UMES) в рамках проекту «Медійна програма в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Фото – Світлана Григоренко, Ангеліна Ломакіна