Як знайти фейк і не дати його поширити сусіду – Вадим Міський

Фейки про вимкнення світла, не сплату комуналки та прослуховування телефонів. Суспільне Буковина зібрали фейкові повідомлення, які поширювались у буковинських спільнотах, і дали їх розібрати програмному директору “Детектор медіа” Вадиму Міському.

Ознаки фейку

Здебільшого фейки мають панічний характер. У них є речення про термінове поширення, або заклик розмістити цю інформацію у своїх соцмережах. Дуже часто у фейках немає посилання на джерело. Також джерело може бути неконкретизоване, мовляв, чиїсь родичі в адміністрації чи у правоохоронних органах.

Потрібно розуміти, що кожна інформація має вагу та певне значення. Відтак має бути розміщена на сайтах, які теж мають вагу — сторінки органів влади, авторитетні медіа.

Наприклад, якщо ви бачите новину про капітуляцію президента у батьківському чаті у Viber, варто задуматись. “У Viber-спільноті Зеленський би не робив такої заяви”, — каже Міський.

Як перевірити повідомлення

Наприклад, є інформація, що немає продуктів у Чернівцях. Це локальна інформація, тому спочатку “йдемо” на сайт міської ради й шукаємо там це повідомлення. Якщо не знаходите — шукаєте новину в авторитетних місцевих медіа. Там має бути посилання на точне джерело.

Якщо і там не знаходите, а гугляться лише новини з якимись знімками екрану, то це фейк.

Зараз у суспільстві не можливо приховати таку важливу інформацію. Відтак вона має бути у медіа, або на офіційних сторінках влади.

Яка мета російських фейків

Головна мета — посіяти паніку, деморалізувати українське суспільство. Змусити повірити, що ми програємо війну. Сам тому у воєнний період важливо мати тверезу голову, критичне мислення, і все-все, що ви бачите, піддавати сумніву, — говорить Міський.

Вадим Міський у цьому відео розвінчує найпоширеніші російські фейки.

Хто поширює фейки

Фейки продукує Росія. Їхня мета створювати панічні настрої. У мережі виявили методичку, як створювати неправдиві повідомлення.

“Росіяни навіть навчають людей створювати та поширювати брехню. Там були фрази, якщо до будь-якого повідомлення додати “влада всім бреше” чи “від нас щось приховують”, це начебто має більше переконувати у правдивості”, — говорить Міський.

 

Нагадаємо, «Детектор медіа» від початку повномасштабного вторгнення фіксує та спростовує російську брехню, і розповідає про головні фейки слухачам «Українського радіо» в програмі “Рускій фейк, іді нах*й”, яку можна слухати також на Apple PodcastsAnchor.fmRadioPublic та Spotify.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *