Ярослав Зубченко: “Під час криз людям хочеться вірити у краще, вони стають забобонніші”

Під час війни інформація може як врятувати життя людям, так і завдати шкоди.  Як працювати медійникам з інформацією в час війни, радили експерти під час дискусії “Інформація про війну як зброя: помилки, які можуть коштувати життя”, організованої Незалежною медійною радою.

До дискусії долучився і член НМР та медіаоглядач “Детектора медіа” Ярослав Зубченко. Він звернув увагу на новий феномен – медіа беруть коментарі у екстрасенсів. До прикладу, питають у них, коли завершиться війна. За словами Ярослава Зубченка, такі прогнози лишаються популярними, бо їх складно спростувати.

“Друга причина – це емоція. Під час криз людям хочеться вірити у краще, вони стають забобонніші. І зараз, під час повномасштабної війни, хочеться вірити, що рф буде переможена за два-три тижні”, – вказав він. Проте є одразу кілька проблем:

1) Це суперечить стандартам журналістики, за якими інформацію слід перевіряти з кількох джерел.

2) Такі новини також суперечать науці, зменшують середній рівень критичного мислення і медійну грамтоність. А відтак, люди стають вразливішими для подальших маніпуляцій.

3) Захоплення людей перетворюється у розпач, коли прогнози не збуваються. “Уявіть, які моральні гойдалки відчувають люди, які почули про швидке завершення війни, а за кілька тижнів отримують новини про обстріли і тяжкі бої”, – наголосив Ярослав Зубченко.

4) На основі почутої інформації люди також ухвалюють рішення. Наприклад, купують обігрівачі, почувши попередження про складну зиму або орієнтуються на курс валют. А люди, які почули прогноз про нормальну зиму, можуть ухвалити хибні рішення.

Повну розмову можна прослухати у відео:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *