Журналістка ДМ Наталія Данькова презентувала власну книгу на Kyiv Book Weekend

Мелодія «Щедрик», виконана на органі, свічки у старовинному канделябрі, соснові гілочки, цукерки у золотавій обгортці, що містять записки з уривками роману. Атмосфера спокою та затишку, яка буває у домівках перед Різдвом, панувала і на презентації книжки журналістки «Детектора медіа» та письменниці Наталки Данькової «Сім ночей перед Різдвом».

Вона відбулася 9 грудня під час книжкового фестивалю Kyiv Book Weekend.

Книжка «Сім ночей перед Різдвом» написана у жанрі магічного реалізму, який ще називають химерною прозою, та містить і магію, і боротьбу добра зі злом, алюзії на історичні події, біблійні мотиви та загалом просякнута духом Різдва. Мова оповіді насичена музичними та поетичними образами, що ще більше занурює в казкову атмосферу.

 Наталка Данькова та модераторка презентації, письменниця Євгенія Завалій

Героїня роману — Злата, яка має «гіркомедові коси», що можуть «латати чужий вік», а її поява у чиємусь будинку віщує налагодження справ. Її не лякає темінь, бо «народжена при зорях, лише від сонця в’яне», вона любить музику і дотримується обіцянок. Вона пообіцяла Яну, брату-близнюку свого зниклого чоловіка Іво, провести у його замку сім ночей перед Різдвом. Це єдина ніч на рік, коли вони зустрічаються. І сім розділів книжки «Сім ночей перед Різдвом» є розповідями про кожну з цих ночей. Ця історія розгортається на тлі інших — магічних, реалістичних, страшних, радісних.

Події у книжці розгортаються в уявні часи, проте, як зазначає авторка, вони культурно близькі до початку XX століття.

 Наталка Данькова та модераторка презентації, письменниця Євгенія Завалій

«Мені завжди була цікава тема репресій, особливо тих, що були у минулому столітті, і вони, власне, стали корінням багатьох процесів, які відбуваються зараз. В один момент з’явилася форма семи особливих зустрічей, у яку можна було помістити ідею, що спліталася з багатьох інших ниток, багатьох різних сюжетів. Вони визріли та сформувались у таку мозаїку», — розповідає Наталка Данькова.

Книжку «Сім ночей перед Різдвом» письменниця створила у 2017 році, але на той момент не вдалося знайти видавця. Через п’ять років завдяки видавництву «Чорні вівці» книжка Наталки Данькової побачила світ. «Напевно, я якось змінилася. Мені здається, що все залежить від людини: якщо їй щось удається, то, певно, в цей момент це для неї найкраще», — вважає авторка.

 Наталка Данькова

Дебютна книга Наталки Данькової вийшла з ілюстраціями художниці Марини Дановської, і з нею пов’язана ще одна історія.

«Я дуже люблю графіку Марини, і коли я шукала образ для головної героїні — знайшла його в її графіці. А потім сталася справді чарівна історія, коли видавництво повірило в цей рукопис і запропонували саме Марині ілюструвати цю книгу», — пригадує Наталка Данькова.

 Марина Дановська

«Сім ночей перед Різдвом» стали першим досвідом в ілюструванні книги для Марини Дановської. «Мені не хотілося буквально передавати моменти сюжету, мені хотілося показати їх ніби з іншого боку. Люди, коли спершу дивляться на ілюстрацію, то зрозуміють її, тільки прочитавши текст», — розповіла Марина Дановська, яка до презентації видання долучилася відеозв’язком.

Наталка Данькова розповіла, що роману вона писала приблизно півтора року.

«Мені радісно було писати, це відчуття, коли речі зовсім непоєднувані можуть поєднуватися в одне полотно, де казка і реальність стають одним цілим, коли немає межі, коли є безмежна свобода того, що створюється зі слова й образів. І коли все це разом поєднується, то з’являється така реальність, у якій би мені хотілося перебувати з читачами. Це не така книжка, яка швидко читається, у неї потрібно зануритись, у неї потрібно загорнутись і якось відчути. Вона ніби відчувається на запах, на дотик, на звук. Є казкові елементи, але це казка для дорослих, у якій є сенси, алюзії, переплетення з біблійними історіями», — розповіла Наталка Данькова.

Книжка «Сім ночей перед Різдвом» є поповненням колекції різдвяних книжок, які видаються як в Україні, так і у світі до релігійних зимових свят. Не дивно, що у ній є біблійні мотиви, бо саме ними надихалася письменниця.

«Я надихалася лекціями про Книгу буття, які давали великий простір, глибину, з якої можна щось брати. Біблійні історії для мене — натхнення, це ті образи, які відгукуються у кожній людині, незалежно від того, вірить вона чи думає, що не вірить. Це вічні образи, у яких багато зашито, у яких можна багато брати. Прототипом головного героя є біблійний Яків», — поділилася Наталка Данькова.

Книжка буде цікава усім, хто шукає настрій та атмосферу Різдва, бо у ній поєднана казка та реальність, музика й поетична мова, сюжети й хитросплетіння подій.

«Вона може бути цікавою будь-якій аудиторії, якій захочеться такої книжки, у яку можна загорнутися як у теплий плед, зануритися в атмосферу казки, притчі, відчути її», — говорить письменниця.

Часом незрозуміло, фантазія це чи дійсність, а історії змінюють одна одну, так що інколи неясно, коли закінчується одна і починається інша. Тут можливо все, адже це і є свобода простору, яку створює жанр магічного реалізму і якою просякнуто роман «Сім ночей перед Різдвом».

Фото: Андрій Шматов, «Детектор медіа», авторка – Оксана Наумова

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *