“Більшість українців сприймає Росію як агресора і винуватця війни” – Петренко

Про дослідження «Детектора медіа» щодо тенденцій медіаспоживання в Україні директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко розповіла в ефірі Українського радіо.

Роман Коляда: Чи маємо ми перші успіхи в боротьбі з російською пропагандою?

Галина Петренко: Ми проводимо це дослідження вже не вперше і 5 років поспіль запитуємо, хто почав війну на Донбасі. Завжди половина опитаних відповідає, що Росія, а решта розбивається – що Україна і «Важко відповісти». Зараз 66% відповіли, що агресор – Росія і відсоток «сірої зони», тобто тих, хто вагався, знизився до 17%. Це гарна новина. Причина в тому, що складно не помітити війська РФ на наших кордонах, та й думка, що Росія – агресор і винуватець війни превалює в інформаційному полі. Це факти. Крім того, трохи прикрутили гайки медіа, які поширювали російську пропаганду в нашому інформаційному просторі, люди переключились на інші джерела інформації і почали відповідати інакше.

Роман Коляда: Завдяки нашій інформаційній політиці і діяльності громадянського суспільства маємо ці успіхи чи це результат сприяння Заходу?

Галина Петренко: Це комплекс факторів. Ми можемо робити більше, але якби Росія не маневрувала на наших кордонах і не вела війну, то, може, нам не довелось би це робити. Бо ті ж санкції проти каналів – це вимушена акція. Хотілось би такі питання вирішувати через суд, щоб ці рішення були остаточними. Санкції спрацювали, бо шлях оскарження і судовий шлях довший, ніж «рубанути». Але санкції не факт, що дадуть ефект назавжди. Тому на цю ситуацію треба дивитись в динаміці. І при цьому питання не в тому, чи оскаржать санкції Медведчук та інші. Питання в тому, щоб не застосували санкції до того, хто не сподобався владі, а не поширював проросійську пропаганду. Такий ризик існує, бо коли сокира висить на стіні, вона може рубанути.

Роман Коляда: Скільки українських каналів транслює Росія?

Галина Петренко: Якби не знищили іномовлення, то там було би іномовлення. Наразі ж приватні українські канали мовлять на супутнику і їх можна вмикати в Росії.

Роман Коляда: Які ще цікаві тенденції показало дослідження і хто ж домінує – інтернет чи ТБ?

Галина Петренко: Для дослідників зараз постало суперечливе питання про те, чи обігнав інтернет телебачення за споживанням. Наше дослідження показало, що телебачення «падає», але все ще №1 і становить десь 66% аудиторії. Має значення, яку брати вибірку для дослідження. Якщо не брати до уваги міста менше 50 тисяч населення, то буде превалювати інтернет. Крім того, дуже важливо, як сформульовані питання і яким методом опитували.

Роман Коляда: Де поділась аудиторія, яка дивилась медведчуківсько-мураєвські канали?

Галина Петренко: Щодо Медведчука, то був вже час для того, щоб побачити, куди вони пішли. Там частина пішла на канал «НАШ», а частина на «Прямий» який з іншою ідеологією. Але виходить, що частина людей дивилась канали Медведчука не тому, що була проросійською, а просто налаштованою проти української влади. По каналу «НАШ» поки мало часу минуло і нема ще даних, куди перейшла їхня аудиторія.

Роман Коляда: Чому лише 6% отримують інформацію з радіо, адже це ідеально зручно?

Галина Петренко: Складно пояснити. Може, тому що знищили звичку, бо багато років були лише комерційні музичні радіостанції, тому в людей нема звички отримувати інформацію саме з радіо і її шукають на сайтах чи вмикають телевізор.

Роман Коляда: Запитання від слухачки. Двоє синів під впливом російської пропаганди. Що робити?

Галина Петренко: Шукати теми, де є розбіжності, але не дуже гарячі і кричущі. І починати рухатись по тих темах. Дуже м’яко і давати час обдумати сказане. Потім, може, повернуться із запитаннями. Дуже важко переконати того, для кого ви не дорога людина і не є авторитетом.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *