«Детектор медіа» підбив підсумки моніторингу російських політичних ток-шоу

ГО «Детектор медіа» завершила щотижневий моніторинг найрейтинговіших політичних російських ток-шоу на предмет їхніх меседжів щодо України загалом та виборів президента зокрема. Моніторинг тривав із січня по квітень 2019 року і охоплював такі шоу: «Время покажет» («Первый канал»), «Вечер с Владимиром Соловьёвым» («Россия 1»), «Вести недели с Дмитрием Киселевым» («Россия 1»).

Моніторинг російських політичних ток-шоу був частиною діяльності робочої групи з запобігання зовнішньому втручанню в українські вибори – спільного проекту Атлантичної ради, Трансатлантичної комісії з питань чесних виборів та Фонду Віктора Пінчука, створеного в партнерстві з Центром Разумкова, «Детектором медіа» і StopFake. Робоча група запустила сайт ukraineelects.org, де в режимі реального часу надавала об’єктивну інформацію щодо втручання в демократичний процес в Україні. Зокрема, на цьому сайті публікувались результати моніторингів ГО «Детектор медіа».

«Ми проводили моніторинг російських ток-шоу на найрейтинговіших телеканалах Російської Федерації. Вони переповнені дезінформацією щодо України і це не обмежується періодом виборів, а триває вже щонайменше 5 років», – розповідає Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа».

За її словами, згадані вище телеканали скоординовано та системно просувають декілька основних меседжів, до яких додавалися реакції на поточні події.

«Три головні ток-шоу на російському телебаченні продукують більше 20 унікальних випусків на тиждень. У 60 % з них Україна була згадана в негативному контексті. Найчастіше просувався меседж про те, що Україна нібито перебуває під контролем Заходу, і навіть Томос був отриманий завдяки США, а також що президентські вибори будуть сфальсифіковані. Ці меседжі були надалі ретрансльовані через деякі українські телеканали: 112, NewsOne та “Інтер”», – детально розповіла Галина Петренко.

Політичні ток-шоу були обрані об’єктом моніторингу, бо вони є основними каталізаторами ключових дезінформаційних наративів, які пропагандистська машина Кремля прагне розповсюдити у публічному просторі. Повідомлення, які генеруються під час таких ток-шоу, додатково мультиплікуються мережею друкованих і онлайн-медіа, через соцмережі. Їхніми споживачами стають не лише росіяни, але і українці, які регулярно споживають російський медійний продукт завдяки перегляду російських каналів та політичних ток-шоу зокрема, як одного з ключових продуктів на каналі.

Останню тезу підтверджують дані дослідження «Детектора медіа», відповідно до якого 4% українців (1,4 млн громадян України) отримують дані про події в країні та світі через російські канали. 67% цих людей, які споживають політично забарвлену інформацію з російського телебачення, проживають на півдні та сході України.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *