«Детектор медіа» провів дискусії про роль медіа у виборчих кампаніях у Харкові та Костянтинівці

Дискусії про медійний вимір українських виборів відбулись у Харкові та Костянтинівці. Обговорити ситуацію з дотриманням журналістських стандартів медіа під час виборчої кампанії завітали журналісти, активісти та небайдужі громадяни.

«Нас цього року чекають дві потужні виборчі кампанії, одна з яких вже підходить до завершення, інша ж – ще не розпочалась. Ми бачимо, як змінюється світ, реальність, і вже немає такої монополії на інформацію від ЗМІ. Кожен може зараз писати в Фейсбуці і називати себе блогером, чи навіть журналістом. І це призвело до розмиття професії і безвідповідальності тих, хто пише. В умовах виборчих кампаній це становить велику небезпеку, тому важливо, щоб були медіа, які дотримуються стандартів і подають інформацію зважено», -каже Світлана Остапа, заступниця шеф-редактора «Детектор медіа» зі зв’язків із громадськістю, головна редакторка сайтів «Суспільне мовлення», «Вибори та ЗМІ».

Світлана Остапа, заступниця редактора “Детектор медіа” зі зв’язків із громадськістю та Олексій Братущак, журналіст сайту Цензор.НЕТ

З нею погоджується Олексій Братущак, журналіст порталу Цензор.нет, член медіа руху «Медіа за усвідомлений вибір». «Найбільші рейтинги мають зараз так звані ток-шоу. Також стають популярними блогери. Але не всі вони кажуть правду. Там не йдеться про стандарти, а про суб’єктивну думку. Іноді її намагаються наблизити до правди. Іноді спеціально маніпулюють фактами. Але людям це подобається. Чи потрібна їм правда? Думаю, що в цій ситуації дуже важлива роль медіа, які дотримуються стандартів. Вона стають для своєї аудиторії батьками чи вчителями, які розуміють, що медіаграмотності у читачів-глядачів небагато і намагаються її навчити. І це дуже важлива роль», – каже Олексій Братущак.

Олексій Братущак

Світлана Остапа зауважує, що протягом цієї виборчої кампанії вже помітно, що стало суттєво більше замовних матеріалів, «джинси», ніж на попередніх виборах. «Я часом працюю в кулуарах парламенту, і є журналісти, яких знаю ще з 2000-х. Так от, раніше нардепи могли заплатити за те, аби журналіст взяв у них коментар, до 300 доларів. Але ця інформація дійшла до керівників редакцій, менеджменту, і вони ці розцінки «унормували». Тепер діють «прайс-листи», скільки коштує коментар, згадка в новинах, «повний пакет» з участю в новинних програмах і ледь не супроводом політика», – каже Світлана Остапа.

Гайгисиз Гелдієв, медіатренер, екс-генпродюсер каналу ЗІК

Гайгисиз Гелдієв, медіатренер, екс-продюсер телеканалу ZIK та Громадського телебачення та член медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір», стверджує: медіа може існувати і без «джинси».  «В Україні є незалежні медіа, які не «джинсують», і не лише в столиці. От, в Харкові, до прикладу, є «Накіпєло». Є скрізь, і спосіб отримання чистих грошей для існування різний. Ці гроші можна отримати від чесної реклами, а  можна від аудиторії, яка вас цінує. Ваша аудиторія може платити вам за партнерство, підписку, членство, просто підтримувати донейтом. Люди хочуть знати правду, і готові підтримати медіа своїми грішми, якщо воно буде відповідати їхнім очікуванням. Коли ми відповідаємо очікуванням аудиторії – це дає силу перед інвесторами. Ми маємо команду, яка використовує певні інструменти і завдяки цьому охоплює певну аудиторію. Якщо ми почнемо маніпулювати і використовувати їхню довіру – маємо ризик їх втратити. Це дає аргументи навіть всередині організації, бо втрачає від порушень стандартів не лише конкретний журналіст, але і бренд», – пояснює Гайгисиз Гелдієв.

Володими Березін, журналіст газети “Провінція”, розповідає про висвітлення виборчого процесу у Костянтинівці

Харківські та костянтинівські журналісти визнають – «джинса» є, але намагаються діяти за стандартами. Не завжди конкретним журналістам вдається подолати політику власника чи зовнішній тиск. Визнають і те, що конкретні видання мають вподобання, кого з політиків «любити», а кого «мочити».

Олексій Братущак, Наталія Курдюкова, Гайгисиз Гелдієв, Світлана Остапа, Євген Маслов

Але лише визнанням проблеми обговорення не завершилось. Журналісти долучились до медіаруху «За усвідомлений вибір», взявши на себе відповідальність діяти відповідно до стандартів журналістики, не долучатись до виробництва і розповсюдження «джинси» та чорного піару, усвідомлюючи силу впливу медіа на думку виборців.

Дискусія у Харкові: запитує громадський омбудсмен ГМ ОПОРА у Харківській області Юрій Чумак

Заходи відбулись за фінансової підтримки Danida.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *