«Головна особливість передвиборчої кампанії-2019 в медіа – маніпуляції з рейтингами кандидатів» – Наталія Лигачова

Найнебезпечнішими з порушень стандартів, зафіксованих моніторингами «Детектора медіа», є маніпуляції з рейтингами. Про це розповіла Наталія Лигачова, шеф-редакторка порталу «Детектор медіа», голова ГО «Детектор медіа» на прес-конференції «Основні медійні тренди першої передвиборчої кампанії-2019. Попередній аналіз».

За словами Наталії Лигачової, такі маніпуляції бувають чотирьох типів: коли виривають дані з контексту, ігнорують результати поважних соціологічних компаній і, навпаки, оприлюднюють дані сумнівних компаній-одноденок, а також коли хибно трактують результати опитування, наприклад, ігноруючи значення похибки. Також майже ніхто зі ЗМІ не оприлюднює замовників соціологічних досліджень, хоча цього вимагає від медіа закон.

 

Наталія Лигачова, шеф-редакторка порталу «Детектор медіа»,
голова ГО «Детектор медіа»

Загалом, зауважує Наталія Лигачова, цьогорічна кампанія демонструє багато цікавих трендів, деякі з яких не спостерігались в попередніх кампаніях.

«Новими є такі технології ведення кампанії, коли кандидат Володимир Зеленський, який зараз очолює рейтинги за даними поважних соціологічних компаній, практично всю агітацію веде через соцмережі і розважальний контент. Це виклик для всього законодавства в тому числі, і багато спостерігачів зараз не знають, чи можливо на це впливати і  яким чином. Зеленський  не присутній на ток-шоу, про нього практично не згадують в новинах, за винятком каналу 1+1», – відзначає Лигачова.

Загальна картина моніторингів демонструє відсутність централізованої державної цензури, але водночас усюди дуже помітними є обмеження, які власники та їх політичні союзники встановлюють для новин та ток-шоу. «Причому на різних каналах такі обмеження різні, тому в масштабах країни це виглядає як плюралізм, але якщо ви є глядачем одного каналу, то завжди будете бачити спотворену картину світу», – додає Лигачова.

При цьому діячка каже, що для деяких каналів (ICTV, Інтер) характерні «піар-дайджести», які поширюють некритичне сприйняття кандидатів, і виборець бачить лише популізм, а не виважену інформацію, яка дає змогу ухвалити вірне рішення.  Відсутність критичної інформації помітна і під час ток-шоу,  віп-гості  яких отримують «теплу ванну» зі зручним оточенням та негострими питаннями, які дають змогу показати себе у найвигіднішому світлі.  Ток-шоу, яких дуже багато на різних каналах, на даний момент не є форматом якісних дебатів між кандидатами. Суспільний мовник же, на фоні цього, практично відсторонився від висвітлення передвиборчих перегонів в новинах

Водночас деякі українські медіа говорять не лише про українські реалії, але і просувають меседжі російської пропаганди. За словами пані Лигачової, майже синхронно такі меседжі лунають з каналів «112» та NewsOne, рідше – «Інтера». Не втрачають інтересу до українських новин та виборів і російські медіа, головним меседжем яких зараз є те, що волевиявлення українців буде, мовляв, сфальсифікованим.

За словами Галини Петренко, директорки ГО «Детектор медіа», протягом середньостатистичного тижня в 14 з 21 випусків трьох провідних політичних ток-шоу Росії («Время покажет» на Першому каналі, «Вечір з Володимиром Соловйовим» і програмі Дмитра Кисельова на каналі Росія 1) будуть говорити про Україну – дуже багато, скоординовано і в негативному контексті.

Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа»

«Зрозуміти масштаб російської пропаганди можна, лише дивлячись російські ток-шоу підряд день за днем. Ми робимо такі моніторинги щотижня. Інтенсивність їх продукування вражає. До прикладу, «Время покажет» виходить 5 разів на тиждень, тричі на день – і це не повтори! Дивуюсь, де між цим російське телебачення ставить розважальний контент, чи ці ток-шоу і є основною розвагою для російського глядача?», – коментує Галина Петренко.

Моніторинг російської пропаганди показує деякі меседжі, які лунають найчастіше щодо України:

  • Україна знаходиться під зовнішнім управлінням Заходу;
  • Українські вибори-2019 будуть сфальсифіковані;
  • Українська влада готова вбивати опонентів;
  • В Україні систематично порушуються права громадян;
  • Влада нав’язує українську ідеологію;
  • Росія бажає Україні добра і терпить її агресивну політику.

«Чи впливає цей контент на вибір українських громадян? Так, російські ток-шоу – це переважно внутрішній продукт, але 5% українців на Сході  та Півдні постійно дивляться російське телебачення. Це півтора мільйони чоловік, і на їхній вибір це, можна припустити, вплине», – підсумовує Галина Петренко.

Детальніший виклад тенденцій висвітлення президентської кампанії в інформаційних програмах всеукраїнських телеканалів дивіться тут.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *