Хто поширює дезінформацію про коронавірус: телевізор чи соцмережі?

Про це Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа», розмірковувала в середу, 10 лютого, в рамках Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді» під час панельної дискусії на тему «Вакцинація як квиток до нормального життя».

Галина Петренко підкреслює, що в Україні, на жаль, досі дивляться російські телеканали, звідки глядачі отримують дезінформацію, в тому числі про коронавірус.

«За опитуваннями, може бути до 12 % українців, які з тою чи іншою частотою дивляться російське телебачення. До того ж треба враховувати і рівень довіри до російського телебачення, яке на сході та півдні країни вище, ніж в західних та центральних регіонах, і сягає до 20 % у Донецькій області», — додала вона.

За словами Галини Петренко, друга група телеканалів, які донедавна активно поширювали багато дезінформаційних наративів про коронавірус, — це канали так званого пулу Віктора Медведчука. «Детектор медіа» порахував: якщо брати загалом найпопулярніші джерела інформації, то близько 50 % дезінформації транслювали «телеканали Віктора Медведчука». З осені ці канали почали активно просувати російський наратив про необхідність використання «Супутника V» в Україні. «За іронією долі, 2 лютого, коли РНБО ухвалила своє рішення про санкції проти цих каналів, останнє, що показував телеканал “112” ввечері, було токшоу “Пульс”, на якому був спікер, який розповідав про російську вакцину», — пригадала Галина Петренко.

Після закриття каналів відкритим залишається питання, де в подальшому будуть транслювати ці наративи. В соцмережах? На інших телеканалах ? Чи з’явиться новий канал, який буде просувати подібну? Поки що невідомо, хто саме заповнить порожнечу, яка тимчасово організувалася після припинення мовлення трьох каналів.

Галина Петренко вважає, що відділити телебачення від соціальних мереж чи якихось інших видів медіа вже неможливо: соціальні мережі вже посідають друге місце серед найбільш вживаних медіа після національного телебачення. У цьому вона бачить негативний тренд, який може стати у майбутньому справжнім викликом.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *