Команда аналітиків «Детектора медіа» з’ясувала, як російська пропаганда маніпулює темою життя «дітей Донбасу»

Центр досліджень «Детектора медіа» дослідив риторику російських пропагандистів і проросійських користувачів у телеграмі щодо українських дітей, який Росія вивозить із тимчасово окупованих територій. Дослідники й дослідниці проаналізували дев’ять тисяч дописів у російському та окупаційному сегментах телеграма, щоб визначити, як російська пропаганда вела інформаційну підготовку до депортації українських дітей до Росії.

В інформаційній війні проти України Росія часто використовує різні вразливі групи для своїх маніпуляцій. Раніше «Детектор медіа» уже робив дослідження щодо українських біженцівгендерної і ЛГБТ-дезінформації, яку використовує Росія. На відміну від попередніх досліджень, у цьому дослідники сфокусувалися а російській дезінформації не про всіх українських дітей, а на дезінформації щодо конкретної категорії — так званих дітей Донбасу. Саме цю категорію Росія часто використовує у своїх пропагандистських кампаніях, які націлені на росіян або українців на окупованих Росією територіях. Однак наслідки від цієї кампанії впливають на всю Україну. Один із них — примусова депортація й викрадення українських дітей з окупованих територій, незаконне всиновлення цих дітей на території Росії.

Як показує дослідження, тему про «дітей Донбасу» почали розгойдувати паралельно з міфом про «8 лет», протягом яких Україна нібито «обстрілювала Донецьк», «бомбила Донбас» та «вбивала російських людей на Донбасі». Це дало росіянам і російським ботам у різних соцмережах іще один «аргумент» у суперечках про причини початку повномасштабного вторгнення. Під ширше визначення «дітей Донбасу», за версією російської пропаганди, потрапляють усі люди до 18 років, які живуть на окупованих частинах Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької і Харківської областей, які буцімто «страждали від дій київського режиму» та яких Росія «прийшла визволяти». Вужче визначення — це діти з окупованих районів Донецької і Луганської областей, які «ніколи не жили в мирі». Останнє визначення особливо часто використовували наприкінці літа 2022 року, коли писали про початок шкільного сезону і школярів молодших класів, які все своє дитинство «провели під обстрілами з боку України».

У ході дослідження аналітики виокремили основні пропагандистські меседжі щодо цієї теми:

  • «Україна — агресорка, бо вбиває дітей Донбасу»
  • «Діти Донбасу — це російські діти»
  • «Евакуація та реабілітація дітей Донбасу»
  • «Росія піклується про дітей Донбасу»
  • «Росія дає дітям Донбасу правильну російську освіту»
  • «Захід ігнорує проблему дітей Донбасу»
  • «Захід сприяє вбивству дітей Донбасу»
  • «Україна має відповісти за свої злочини»
  • «Війна в Україні — це помста за дітей Донбасу»

На думку команди дослідників, поширюючи дезінформацію, яка спекулює темами життя дітей в умовах війни, зокрема так званих дітей Донбасу, російська пропаганда прагне дискредитувати Україну та українську владу в очах як власного, так і західного суспільства. «У розповідях російського агітпропу про життя дітей на окупованих територіях та в зоні бойових дій українська влада й військові постають безжальними “карателями”, мета яких — винищити так званий народ Донбасу, якийдобровільно обрав бути з Росією”, — каже аналітикиня Ольга Білоусенко. — Розповідаючи такі історії, російська пропаганда прагне перевернути реальність і показати, що українську владу й армію ніщо не зупинить на шляху до досягнення цілі — знищення так званого народу Донбасу, адже вони готові на все, зокрема на вбивства дітей».

Дослідники відзначають, що саме виокремлення «дітей Донбасу» в окрему категорію від решти мешканців окупованих територій уже є маніпуляцією. Тобто агітпроп навмисно експлуатує чутливу тему життя й безпеки дітей, щоби вплинути на емоції людей. Мовляв, у бідолашних дітей немає майбутнього без Росії, адже вони живуть в умовах війни, постійних обстрілів, не пам’ятають мирного життя і врятувати їх від цього може лише Росія.

Крім цього, згідно з висновками аналітиків, таку дезінформацію агітпроп використовує і як своєрідний стимул для підняття бойового духу росіян. Зокрема, називаючи тих самих «дітей Донбасу» російськими дітьми (хоча дехто з них, як зауважують самі пропагандисти, навіть не знає російської) й стверджуючи, що воювати з Україною потрібно, щоби помститися за них. Або ж заохочуючи росіян всиновлювати дітей Донбасу, в такий спосіб «рятуючи» їх від страшних українських «карателів». Дискредитує така дезінформація не лише Україну, а й держави Заходу, які, на думку російських пропагандистів, нібито також допомагають убивати дітей Донбасу, надаючи Україні зброю. Росія в такий спосіб демонізує в очах свого суспільства інші держави. Зокрема, США та держави ЄС. Пропаганда так утворює нібито ціннісний розрив, утверджуючи думку, що в цих країнах людям байдуже життя дітей; їм байдуже, що на Донбасі гинуть діти тощо.

Саму ж депортацію українських дітей у Росію пропаганда називає порятунком. Мовляв, дітей Донбасу рятують від українських карателів. Проте за інформацією української влади, дітей вивозять не лише з Донецької та Луганської областей, а й з інших окупованих територій України. Зокрема, дітей вивозили з Херсонщини. Станом на 29 грудня відомо про 13 тисяч 876 вивезених Росією українських дітей. Такі дії Україна розцінює як викрадення своїх громадян. Проте російська пропаганда вкотре підмінює поняття: видає власні злочини за порятунок. Й спекулюючи на темі «дітей Донбасу» та їхніх страждань, Росія не згадує про мільйони українських дітей, які постраждали від її дій. У такий спосіб Росія створює викривлену реальність, у якій постає рятівницею, а не агресоркою.

Дослідження підготовлене за даними компаній LetsData i Semantrum. Під російським сегментом маємо на увазі дописи профілів, сторінок, груп та каналів, які розташовані в Росії або вказали своїм місцем розташування Росію. Під окупаційним сегментом маємо на увазі групи та канали, геолокацією яких визначено як Україну, так і Росію, однак їхня авдиторія — тимчасово окуповані українські території.

Повний текст дослідження читайте тут.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *