Медійним полем на окупованих територіях керує Адміністрація російського президента – Леся Бідочко

В етері Громадського радіо заступниця керівника Центру досліджень ГО «Детектор медіа» Леся Бідочко розповіла про результати дослідження медіаландшафту на ТОТ.

Заступниця керівника дослідницького центру «Детектора медіа» Леся Бідочко розповідає, що медіаландшафт на окупованих територіях у 2024 році став більш централізованим, ніж був у 2022 році чи у 2014 році.

«Централізація медійного ландшафту в так званих «ДНР» і «ЛНР» відбувалась, з одного боку, через створення так званих профільних міністерств, які займаються інформаційною політикою. З іншого боку, це відбувалось через створення медіахолдингів. Йдеться про «Республіканський медіахолдинг» у так званій «ДНР» та «Лугань Медиа» у так званій «ЛНР». У Криму, зважаючи на те, що регіон напряму увійшов в правовий інформаційний простір Росії, ніякі медіахолдинги не довелося створювати. Натомість місцеві ЗМІ централізували під парасольку великих телерадіокомпаній, таких як ТРК «Крим». Вона була заснована і контролюється «Міністерством внутрішньої політики, інформації й зв’язку Криму». На півострові почали домінувати російські федеральні канали та місцеві канали, які були повністю підконтрольні Кремлю», — зазначає експертка.

За її словами, окрім медіахолдингів, працюють так звані «міністерства», які займаються інформаційною політикою. На Донбасі та у Криму їх створили незабаром після окупації. Такі ж «міністерства» створили на нових окупованих територіях. У Херсонській області доволі активними є «Мінцифри». На окупованій частині Запоріжжя так зване «Мінінформації» існує радше на папері. Воно не виглядає особливо активним або впливовим.

Леся Бідочко каже, що за їхньою інформацією, здійснює нагляд за інформаційною політикою на окупованих територіях Адміністрація російського президента. Зокрема, перший заступник голови АП Сергій Кирієнко.

«Також не можу згадати про постать Євгенія Пригожина, очільника терористичної організації в складі ПВК «Вагнер». Хоча структурна цілісність його медіаактивів розпалася після його невдалого перевороту і смерті, Кремль все ж зміг перехопити або зберегти деякі частини його медіаімперії. У тому числі тих, які функціонують на тимчасово окупованих територіях. Це відбувалося завдяки роботі такого собі пропагандиста Олександра Малькевича», — зауважує Бідочко.

Вона розповідає, що Олександр Малькевич — це такий медійний діяч, який влітку 2022 року вирушив з Росії в Україну із завданням організувати місцеві пропагандистські ЗМІ на окупованих територіях. Він створив три телеканали: «Таврия ТВ» в Херсоні, канал «За! ТВ» в Мелітополі, «Мариуполь-24».

«Кремль дуже багато вливав ресурсів в ці медіаканали. Їх також створювали на основі української наявної медіаінфраструктури. У Херсоні окупанти пограбували студію «Суспільного», у Мелітополі використали телеканал«МТВ+», який належить колаборанту Євгену Балицькому тощо», — додає експертка.

Вона зазначає, що окупанти зіштовхнулись з кадровим голодом, який намагались гасити менш професійними, але більш лояльними кадрами. Також для цього вони використовують молоде покоління місцевих журналістів, які вже виросли в окупації та здобували освіту журналістів в окупаційних вишах.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *