Наталія Лигачова: Популізм спирається на свободу слова у класичному її розумінні

Про незалежність суспільного мовника, трактування поняття “свобода слова” і об’єднання журналістів говорила голова ГО “Детектор медіа” Наталія Лигачова під час дискусії “Свобода в слові. Як це – говорити правду, будувати репутацію і мати довіру”, що пройшла в межах Другого Медіадня Премії імені Георгія Гонгадзе.

Все більшу роль у медіапросторі буде відігравати Суспільне, якщо залишиться незалежним. І зараз дуже відповідальний період, адже будуть обирати голову Наглядової ради, а потім голову правління, і треба бути дуже пильним. Бо будь-яка влада буде намагатись зробити Суспільне контрольованим.

Мене тривожить світова тенденція наступу соцмереж та емоцій на раціоналістичну журналістику. Бо це може бути наступ на свободу слова взагалі. Так, те, що в соцмережах – це свобода слова.  І виступ Трампа – теж свобода слова. А якщо Мураєв, Медведчук щось скаже?  А чинні народні депутати? Це ж теж буде свобода слова? Теорії змови поширюються завдяки свободі слова в класичному її розумінні. 

Тому вважаю, що треба дбати не лише про сталість інституцій, але й інструменти захисту від поширення неперевіреної інформації та популізму, бо він спирається на класичне розуміння свободи слова. 

В усьому світі шукають нові моделі щодо розуміння свободи слова, наприклад, підкреслюють, що право на інформацію – це право на достовірну інформацію. Однак як це зробити? Бо ж є вже розуміння, що таке інформація, достовірна інформація, але як забезпечити право на достовірну інформацію. – цього ще немає.

Поки ми не змінимо олігархічну систему, в нас не буде якісних змін. Ні попередня влада, ні теперішня не готові до цього. Не можна казати, що нема запиту суспільства на якісну політику чи журналістику, просто нема тих, хто міг би цей запит артикулювати і втілювати.

Багато молодих журналістів вважають, що слово “місія” вже немодне і непопулярне, але я вважаю інакше. Важливо дотримуватись місії, розуміти її і відстоювати. І важливо об’єднуватись журналістам. Коли Ющенко обізвав Сергія Лещенка “мордою”, то ми зібрались журналістською спільнотою і сказали “Ні, так з нами не можна”. Зараз такого руху немає, а політики навчились з подібними рухами працювати. Є Медіарух, але це “крапля в морі”, бо йому протистоять потужніші ресурси. Ми маємо концентруватись на незалежному Суспільному і об’єднанні сил в журналістиці. Це не вирішить проблем суспільного запиту, але це важливо.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *