Недоброзичливці, звернення за рекомендаціями і зміни в редакційній політиці: як моніторинги Press Club Belarus змінюють медіакартину в білоруській журналістиці

З 1 лютого 2019 року Press Club Belarus розпочав річний проект медіамоніторингу Media IQ. Перед цим білоруські фахівці з моніторингу пройшли тренінги від українських колег з ГО «Детектор медіа», які вже протягом багатьох років моніторять українські ЗМІ на предмет дотримання журналістських стандартів, наявності джинси та чорного піару, пропаганди та дезінформації.

За словами керівника напряму моніторингу Press Club Belarus Алли Шарко, була проведена велика підготовча робота, вивчені стандарти ВВС, за основу були прийняті напрацювання українських партнерів: «Детектора медіа» та Інституту масової інформації. Потім робоча група Press Club Belarus адаптувала всі напрацювання до реалій білоруського медіаринку. Упорядником методології виступив аналітик BISS Вадим Можейко.

«Одна з найважливіших місій Прес-клубу – це збереження стандартів професії. Підтримка стандартів в дуже непростий час для всіх медіа не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. Моніторинг Media IQ – це не про якість медіа, а наскільки медіа дотримуються журналістських стандартів », – зазначила засновниця Press Club Belarus Юлія Слуцька.

Моніторингу підлягали суспільно-політичні новини 19 видань – з них 15 інтернет-ЗМІ, 4 телеканали. Однак з травня відбудеться невелика заміна: замість «Вечірнього Могильова» буде моніторитись інший ресурс, який продукує більшу кількість матеріалів і є більш репрезентативним –  «Вечерний Брест».

За підсумками аналізу новин у білоруських ЗМІ фахівці з моніторингу формують рейтинги, пишуть тематичні аналітичні статті, знімають просвітницькі відео.

Вже після перших же опублікованих моніторингів білоруські медіафахівці отримали активний зворотній зв’язок. Дві редакції звернулись до моніторщиків за рекомендаціями щодо покращення якості журналістських матеріалів і дотримання журналістських стандартів. Отримані рекомендації, за словами Алли Шарко, ці дві редакції вже взяли в роботу, однак як це позначиться на якості їхніх матеріалів буде видно уже в результатах моніторингів за травень.

Є й інший зворотній зв’язок. Одне з видань, яке підлягає моніторингу, «Наш Гомель», у різкій формі, з формулюваннями, характерними для російської пропаганди, розкритикувало і сам факт проведення моніторингу, і методи його проведення.

Підсумки та досягнення першого кварталу моніторингової діяльності Press Club Belarus має намір найближчим часом презентувати для широкого загалу, а також для їхніх колег-журналістів, які бажають обговорити ситуацію з медіа в Білорусі, а також шляхи розвитку та покращення якості білоруської журналістики.

Проект реалізується за сприяння ГО «Детектор медіа» (Україна) і Міжнародної некомерційної організації Pact за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *