Вадим Міський провів в ефірі телемарафону експеримент зі створення дипфейку з Путіним

Програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський в ефірі марафону «Єдині новини» показав, чи складно створити дипфейк з російським диктатором Володимиром Путіним, в якому той оголошує виведення військ з України та складає обов’язки президента РФ.

Фейкове відеозвернення Путіна вдалося створити за п’ять хвилин. Для цього варто було лише надати нейромережі  запис голосу та потрібний текст, а також накласти через безкоштовну програму згенерований звук на відеоряд.

«Ми вже ввійшли в таку епоху, коли ми не зможемо більше довіряти нічому, що ми бачимо. Все це можна згенерувати: будь-яке обличчя можна замінити, будь-який голос можна згенерувати і накласти. І в цьому немає нічого складного», — резюмував Вадим Міський.

Програмний директор ГО «Детектор медіа» радить звертати увагу на деталі зображення, аби відрізнити справжнє відео від підробки. За його словами, зазвичай дипфейки відрізняєються певною недосконалістю, як-от дивний колір або текстура шкіри, неприродна перспектива, невідповідність тіней чи нечіткі риси обличчя, особливо в районі губ.

«Дешевші дипфейки мають погану якість зображення, картинка може “смикатись” чи мерехтіти. Можна також звертати увагу на співпадіння рухів губ зі словами, що говорить людина — якщо губи відстають чи рухаються не в такт, то це вже привід замислитись», — зазначив Вадим Міський.

Аби перевірити чиюсь сумнівну заяву, варто звернутися до першоджерела: сторінки цієї людини, організації в соцмережах або ж до ресурсів медіа, яке поширило заяву. Окрім цього, важливо налаштувати свій інформаційний фільтр та читати медіа, які мають репутацію та редакційну спроможність перевірити, що вони поширюють.

«Саме тому закликаю відписатися від усіляких анонімних каналів, в описі яких неможливо встановити власника чи медіа, яке його наповнює, і перевірити репутацію», — додав програмний директор ГО «Детектор медіа».

Зазначимо, що такий експеримент в ефірі телемарафону організувала журналістка каналу «Ми-Україна» Людмила Гаврилюк у відповідь на російський дипфейк із зображенням секретаря РНБО України Олексія Данілова, який пропагандисти створили після теракту у підмосковному ТРЦ «Крокус Сіті Хол». Уночі з 22 на 23 березня російський пропагандистський телеканал НТВ у спеціальному випуску новин, присвяченому теракту, показав фейковий відеоролик, де секретар РНБО нібито підтверджує причетність України до інциденту.

Нагадаємо, що «Детектор медіа» проаналізував відео НТВ, і виявив ознаки того, що це дипфейк, оскільки у ньому не збігалися міміка та мовлення Олексія Данілова. Також «Детектор медіа» з’ясував, що 22 березня вечірній ефір українського телемарафону вели Марічка Падалко і Максим Сухенко, а події в Москві коментував не Олексій Данілов, а представник ГУР Міноборони Андрій Юсов. Раніше російське видання «Медуза» виявило, що роспагандисти використали фрагмент з телемарафону за 16 березня, коли в ефірі працювали ведучі каналу «Ми — Україна» Марія Скиба й Олег Білецький.

Представник ГУР Андрій Юсов у розмові з «ДМ» висловив думку, що російський дипфейк міг готуватися заздалегідь. Про це свідчить використання старого ефіру, а також достатньо якісне графічне виконання.

Він наголосив, що Україна достатньо оперативно та чітко скомунікувала злочин, який відбувся на території РФ, і «вжила всіх необхідних заходів, зокрема щодо комунікації з іноземними партнерами».

Фото: скриншот з сюжету телемарафону

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *