Важливо, щоб Україна швидко вийшла з обмежень свободи слова, коли настане перемир’я – Галина Петренко

Директорка ГО «Детектор медіа», членкиня Громадської ради при парламентському комітеті з питань свободи слова Галина Петренко вважає, що суспільство повинно мати здатність швидко вийти з тих обмежень свободи слова, які існують під час війни.

Про це Петренко заявила під час онлайн дискусії «Свобода медіа під час агресії Росії проти України».

Дискусія пройшла в межах міжнародної конференції «Після війни: переосмислення майбутнього громадянського суспільства», її модерувала голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова.

Петренко зауважила, що в Україні, якщо порівнювати з Росією, чудовий рівень свободи слова, особливо враховуючи умови повномасштабної війни.

«Головне, щоб наша система захисту свободи слова була гнучкою і відповідала ситуації в країні – коли настане перемир’я, щоб ми були здатні швидко вийти з тих обмежень, які зараз в нас існують», – наголосила Петренко.

У грудні 2021 року «ДМ» проводив соцдослідження, зокрема, респондентів запитували, що важливіше – свобода слова, чи захист від дезінформації. 41% вважав, що важливішою є свобода слова, 42% – захист держави від дезінформації, 17% не змогли відповісти.

Також 34% опитаних вважали, що держава не повинна регулювати діяльність блогерів, а 30% – вважали, що повинна.  Абсолютна більшість тих, хто виступав проти регулювання роботи блогерів заявили, що для них інтернет є вільним простором для висловлювання думок. Абсолютна більшість тих, хто виступав за регулювання вважали, що таке регулювання повинно поширюватись на всіх блогерів без виключення.

Петренко зауважила, що поки не відомо, як війна змінила погляди суспільства на ці питання: «Це одна з небезпек переходу від гарячої стадії війни до перемир’я, що не буде достатньої підтримки серед громадян захисту свободи слова».

«Також є побоювання щодо Національного марафону, турбує, що всі медійники, які працюють на марафоні і представляють приватних мовників, не висловлюють незадоволення тим, що держава диктує їм правила редакційної політики, і це турбує. Турбує, що після гарячої фази війни вони залишаться прихильними до колаборації з державою», – вважає Петренко.

Раніше Генштаб ЗСУ пояснив правила обережності з поширенням інформації.

Міноборони закликало українців не публікувати фото та відео переміщення української техніки, а також облич військовослужбовців ЗСУ.

Також Міноборони звертає увагу, що під час війни фатально небезпечно повідомляти про знаходження або відсутність озброєння та військової техніки ЗСУ з прив’язкою до населених пунктів.

Крім того, ЗСУ просять медіаспільноту максимально обмежити публікацію персональних даних українських військовослужбовців, зокрема офіцерів, виключити фото- та відеофіксацію, поширення у медіа точної територіальної прив’язки бомбосховищ.

21 березня в Україні заборонили вести зйомки як військової техніки, так і об’єктів інфраструктури.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *