Я не думаю, що там ішлось про катування, але добре, що з’явилась дискусія — Петренко про скандал навколо фільма «ДАУ»

Про скандал навколо кінофільму «Дау» і благодійного фонду «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко розповідала в ефірі радіопрограми “Громадська Хвиля”.

«Дау»-гопак. Медіапідсумки 21–26 квітня 2020 року

Ірина Славінська: Чому ця історія стала настільки публічною?

Галина Петренко: У цій історії злилося кілька факторів. Із одного боку, ця історія пов’язана з Меморіальним центром Бабиного Яру, частина дискусії досить швидко перейшла на постать Іллі Хржановського як художнього керівника. З іншого боку — наклалися суспільні страхи і стереотипи відносно того, що громадянин Росії може робити в культурному просторі України.

Ірина Славінська: Які теми в висвітленні ЗМІ тут проступають?

Галина Петренко: Тут декілька тем — одна, звичайно, тема про зйомки немовлят. Я не думаю, що там йшлось про катування, але якщо виникло таке питання і залучені правоохоронні органи  та омбудсмен , то добре, що з’явилась така дискусія. Інший напрямок пов’язаний з музеєм. Ці дві історії перетнулись.

Ірина Славінська: Наскільки українські медіа готові звертати увагу не на результат — готовий фільм, а на процес ?

Галина Петренко: Дійсно, на заході дуже багато дискусій про психологічне насильство. Я бачу в українському медійному середовищі готовність це обговорювати. Ми знов повертаємось до питання про музей.

Якщо говорити про психологічне насильство, то воно відбулось відносно частини знімальної групи, а якщо говорити про музей — то ми бачимо концепцію, де є плани художнього керівника іти шляхом експериментів над відвідувачами цього музею, щоб достукатися до них.

Якщо зйомки фільму — замкнений процес, куди не потрапляють випадкові люди, то в історії з музеєм неможливо дослідити кожного, ніколи не знаєш, як можуть зреагувати відвідувачі.

Ірина Славінська: Окрім особистості, постаті Іллі Хржановського, крім згадок про резонансний фільм «Дау», наскільки у контексті меморіалу «Бабин Яр» звучить тема російських грошей у цьому проєкті?

Галина Петренко: Цю тему намагаються не підіймати. Я подивилась російське інтерв’ю Хржановського з Ксенією Собчак, якраз після початку українського скандалу. Там сама Ксенія підіймає питання російських інвестицій в цей музей — чому вони відбуваються. В інтерв’ю Зісельса теж було чітко проартикульовано питання саме російських пожертв в цей музей.

Це відкрита інформація, що Сергій Адоньєв фінансував «Дау». Також була одночасно інформація, що той же Адоньєв збирався вкладатися у передвиборчу кампанію Ксенії Собчак. Швидкість, з якою вона взяла інтерв’ю у Хржановського і змонтувала його, її обережність в питаннях і зустріч наживо під час карантину каже про те, що воно було важливим, щось її спонукало.

Повний запис ефіру можна прослухати тут

Comments
  • Ще один день пам ятаю дуже добре – 22 січня 2014 року, день, коли вбили Сергія Нігояна. Прочитавши про його загибель, я просто заплакав. Роблю це вкрай рідко, а тут сльози самі йшли: загинула молода, розумна, освічена людина, ще й не української крові. У цьому всьому був символізм Україна, українці перестали сприйматися по крові, а стали українцями по цінностям.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *