Ярослав Зубченко: смерть”після” чи “від” вакцинації – це суттєва різниця

Про вплив медіа на перебіг кампанії вакцинації проти коронавірусу, а також фейки і дезінформацію довкола цієї теми оглядач “Детектора медіа” Ярослав Зубченко спілкувався у Суспільній студії.

Про міфи щодо коронавірусу та вакцинації

Рік і два дні тому в Україні загинула перша людина від коронавірусу, а сьогодні ми можемо вакцинуватись. Це неймовірне досягнення.

Рік тому ми багато що думали. Що коронавірус – це “мильна бульбашка”, що від нього допомагає тепла вода, що хворіє здебільшого “жовта раса”, але життя спростувало ці міфи. Залишилось спростувати міфи власне про вакцинацію і жити далі.

Вакцина була винайдена так швидко завдяки співпраці країн та організацій. Це природно. Щодо якості вакцини – то зараз в світі вакциновано 360 млн людей і немає жодної підтвердженої смерті від коронавірусу. Від AstraZeneca не виникає тромбоз. 30 людей на 5 мільйонів вакцинованих отримали тромби після вакцинації. Але це той самий показник, який зазвичай має тромби. Європейська організація з контролю ліків каже, що проблем немає і варто вакцинуватись далі. Це нормальний показник. 

Якби сьогодні ви отримали вакцину, а  наступного дня вас збила машина, то ви померли би не “від вакцинації”, а “після вакцинації”. І це дуже суттєва різниця, яку треба чітко артикулювати. Бо інакше виникають міфи про вакцини. 

Як змі впливають на думку про вакцинацію

Майже половина українців каже, що не буде вакцинуватись, бо не хоче. Але лише 10-15% українців вірять у різні міфи, кажуть, що точно не будуть, бо їм вживлять чіпи абощо. Інші чекають перевірки вакцини або рекомендації від лікаря. Тобто вони не радикально проти вакцини, просто готові вакцинуватись за певних умов.

Коронавірус – пандемія, тому і фейки проникають до нас з усього світу. В одну секунду смерті в Данії від тромбів опиняються в українському Фейсбуці. Коронавірус – найбільш міфологізована хвороба у нашому столітті. А ми ж отримуємо інформацію не з перших рук, як лікарі, а через посередників, медіа. І тому треба дуже ретельно перевіряти інформацію і думати,кому вірити.

Про негативні наслідки від дезінформації про вакцинацію

У негативному впливі фейків про вакцинацію є чотири етапи-рівні впливу:

Перший – фізична шкода, фейки деморалізують українців, вони не вакцинуються, частина хворіє, помирає.

Другий – коли переростає в шкоду економічну. Українці хворіють, карантин продовжується, економіка стоїть на місці або падає.

Третій – глобальна деморалізація. Українці хворіють, економіка стоїть, а довкола всі щасливі катаються в Єгипет. Ми розчаровуємось в своїй країні. Коли не віримо в країну – то нічого не робимо хорошого.

Четвертий етап – коли всі деморалізовані, країна стоїть на місці, приходить Росія і каже: “Хочете вакцину? То тримайте”. Це м’яке повернення в зону російського впливу.

Тиждень тому на каналі Медведчука заявили, що це лжепандемія, бо замало загиблих як для пандемії. При цьому “Вашингтон пост” повідомляє, що це восьма найсмертельніша пандемія в історії людства. 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *