Чи стане Мішель Обама кандидаткою у президенти США: аналізує Артур Колдомасов

Про президентські вибори в США аналітик Центру досліджень «Детектора медіа» Артур Колдомасов поспілкувався в ефірі Громадського радіо.

Американці сподіваються, що колишня перша леді США Мішель Обама могла б стати кандидаткою у президенти країни замість Джо Байдена. Про це пише німецька видання Der Spiegel. Видання пише, що тривали обговорення про те, що Мішель Обама могла б балотуватися. На з’їзді Демократичної партії в серпні Джо Байден нібито міг би оголосити про свою відставку та запропонувати колишній першій леді своє місце.

Артур Колдомасов: Дедлайн реєстрації кандидата в президенти США від певної партії спливає у червні. Часу, відповідно, залишилося дуже мало. Якщо говорити про те, чи є можливим внутрішнє рішення висунути в президентки Мішель Обаму, то, з огляду на якісь надзвичайні обставини, на папері — так. Але в практичному вимірі це буде дуже складно реалізувати. Якщо це станеться, то це означатиме, що домовленості щодо цього були заздалегідь. Але тоді виникає питання, чому за Джо Байдена голосували на праймериз. Це б абсолютно не мало сенсу. Інформація про Мішель Обаму як кандидатку в президенти натикається на низку неточностей, практичних прорахунків. Цілком ймовірно, що це, грубо кажучи, тест, вкид на те, що може запостити Der Spiegel, а що ні.

Також треба враховувати, що постать Мішель Обами доволі часто згадують в рамках політики. Її вже доволі давно неформально висувають в президентки. Є низка людей, яка хотіла б бачити її в цій ролі.  Але поки що це не було підтверджено якимись конкретними кроками. І сама Мішель Обама раніше на цю тему висловлювалася не надто схвально.

Але ми живемо в такому світі, де навіть найдивніша річ, яка здається нереальною, може цілком статися.

Олена Новікова: В офісі Мішель Обами раніше переконували, що у пані Мішель немає планів балотуватися в президентки. Сама вона в інтерв’ю говорила, що її велика політика такого рівня не цікавить. Але чи може вона передумати?

Артур Колдомасов: Якщо ми говоримо про роль віцепрезидентки, то це більш реалістичний сценарій. Віцепрезиденти, з якими балотуються кандидати у президенти, можуть допомогти обрати тих чи інших лідерів. Одним з факторів того, що Джо Байден переміг на виборах 2020 року, є те, що його віцепрезиденткою стала Камала Гарріс. Вона привернула велику кількість прогресивної аудиторії з собою, відповідно, прогресивних голосів. Зараз це здобути буде набагато важче.

Однак, щоб втримати Демократичну партію при владі, можливо, вдасться вмовити Мішель Обаму піти на роль віцепрезидентки. Думаю, тут реалістичнішим є саме цей сценарій.

Хоча і цей сценарій є малоймовірно з низки причин. По-перше, це особисте небажання Мішель Обами. Тому що роль віцепрезидентки все-таки складна. Це одна з головних людей в країні. Їй до цієї ролі не звикати, бо вона була першою леді. Однак віцепрезидентка — це більша відповідальність. І це входження в гру, у велику політику, що імпонує не всім людям. Тобто, цілком можливо, людині просто може це не подобатися. Тим паче, що пані Мішель й так провела в цьому котлі фактично вісім років.

По-друге, коли команда Байдена обере іншу віцепрезидентку, то зі сторони це матиме дивний вигляд. Це означатиме, що щось було не так з попередньою. А це може вдарити по іміджу президентської кампанії.

Артур Колдомасов: Висока явка виборців — це завжди ласий шматок для політтехнологів в будь-якій країні.

Оскільки в останні роки, як правило, діє наступна тенденція: чим більше молоді приходить і голосує, тим більші шанси перемогти в прогресивнішого кандидата. Але молодь дуже важко затягнути на виборчій дільниці. Тобто категорія, за яку найбільше борються політтехнологи у своїх кампаніях — це молодь.

У 2020 році була велика кількість виборців у США, для яких то були перші вибори. Завдяки, зокрема, їм Джо Байден зміг перемогти. Питання цього року є доволі складнішим в цьому контексті. Тому що, згідно із соцопитуваннями, нині молодь здебільшого не підтримує Байдена.

Американська молодь відчуває розчарування в політиці Байдена. Тут свою роль відіграє конфлікт у Секторі Гази. Але останні опитування показують, що це лише третя найважливіша тема для молоді. Двома першими є інфляція й житлова криза.

Варто звернути увагу, що зараз республіканці активно намагаються мобілізувати саме молодь навколо себе. Якраз молодь, яка прямо вірить в ці ідеї і є активною, цілком може проголосувати. Вона не є дуже численною, але, за низької явки, може справді зробити різницю.

Артур Колдомасов: Є люди, які скептично налаштовані до минулого і дій Трампа. Втім, його судові справи зараз є дуже великою частиною його президентської кампанії. Настільки великою, що задля цього він систематично порушує правила розгляду справ.

Для низки людей в Сполучених Штатах недоліки судової системи в цій країні є одним з головних питань. І ситуація з судовими справами Дональда Трампа зачіплює цей нерв. Відповідно, це може вплинути на те, як американці підходитимуть до виборів восени, які критерії й теми вони враховуватимуть.

А що стосується правил розгляду справ, то зараз у Дональда Трампа над головою висить перспектива бути ув’язненим. Це за словами судді у його справі виплат коштів колишній порноакторці Стормі Деніелс щодо її показань, свідчень по контакту з Трампом.

Трампа можуть заарештувати, тому що він порушує те, що називають наказом на мовчання. Оскільки він є обвинуваченим у цій справі, то він не має права критикувати присяжних, прокурорів, суддів. Але він робить це систематично у своїй кампанії. І оскільки це вже триває доволі довго, то суддя повідомив йому, що якщо він надалі продовжить це робити, то є право посадити Трампа у слідчий ізолятор. Тобто фактично йому обмежать волю, окрім судових процесів.

Треба враховувати, що це не єдина судова справа Дональда Трампа. Втім, американське законодавство не регулює процес ведення передвиборчої кампанії з тюремної камери. Тобто, грубо кажучи, згідно з американським правом, він зможе далі балотуватися і вести свою кампанію.

Але Трамп може втратити дуже велику функціональність своєї президентської кампанії, у якої насправді й так дуже багато проблем станом на зараз. У нього вже є проблеми з його соцмережею True Social, зокрема фінансові. Є проблеми із судовими справами. Крім того, є фінансові проблеми загалом з кампанією. Адже кампанія Байдена набрала багато грошей за останні часи.

***

Нагадаємо, У США день виборів президента має відбутися 5 листопада цього. До 6 січня 2025 року в Конгресі мають підрахувати голоси виборців. 20 січня 2025 року відбудеться інавгурація президента.

У грудні американське видання The New York Times та Сієнський коледж проводили опитування, яке показало, що в Дональда Трампа та Джо Байдена майже однакові відсотки підтримки серед виборців. Але Трамп випереджає Байдена у п’яти з шести ключових штатів.

У квітні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів The Guardian, що Київ особливо не готується до можливого другого терміну Дональда Трампа на посаді президента США.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *