Єгор Брайлян: Чого чекати від візиту Ріші Сунака?

Про візит британського прем’єра до Києва, історичну угоду між Україною та Великою Британією в ефірі Радіо НВ спілкувався аналітик Центру досліджень «Детектора медіа» Єгор Брайлян.

Чого чекати від нинішнього візиту Ріші Сунака, прем’єр-міністра Великої Британії?

Очевидно, варто очікувати посилення військової допомоги. Я хотів би нагадати, що наразі за майже два роки повномасштабного вторгнення Велика Британія надала Україні військової допомоги на суму 4,6 мільярди фунтів стерлінгів. І загальна допомога Україні від Великої Британії 24 лютого – це 9,3 мільярди фунтів стерлінгів. І ми очікуємо, що Велика Британія стане першою країною, з якої Україна підпише угоду про безпекові гарантії. І, як я розумію, буде мова йти про безперебійне постачання озброєння. Тобто Велика Британія, як і країни НАТО в цілому, вони не готові до вступу в війну проти Росії. Але Велика Британія показує лідерство.  І саме Велика Британія надала Україні перші бойові танки. Це були Челенджер-2, це було якраз рік тому, у січні 2023 року. Велика Британія надає Україні артилерію, ракети, яким, у тому числі, Україна атакує бази Чорноморського флоту в окупованому Криму. І для нас Велика Британія – один з світових партнерів і головний комунікатор з США.

А поясніть, будь ласка, щодо комунікації зі Сполученими Штатами. Тому що ось сьогодні, наприклад, пролунала інформація від Білого Дома, що Сполучені Штати призупиняють поки надання Україні військової допомоги. Яку роль в цьому процесі може відіграти Велика Британія? Вони можуть вмовити Сполучені Штати якнайшвидше ухвалити цей документ?

Вони над цим працюють. Я хотів би нагадати, що коли міністр закордонних справ Великої Британії, колишній прем’єр Девід Кемерон, був у Вашингтоні в грудні, то він якраз наголошував на тому, що варто продовжувати підтримку Україні. І про це так само йдеться мова і на зустрічах міністрів оборони  з Австралії, Великобританії, США. І я сподіваюся, що, в тому числі, завдяки зусиллям Великої Британії вдасться вмовити американців, бо зараз в США вже почалися вибори, президентська гонка. І, на жаль, питання нелегальної міграції, яке політизується, з одного боку, республіканцями, бо Трамп, коли був президентом, обіцяв, що збудує стіну і таким чином вирішить всі проблемні питання з нелегалами з Мексики і Києва.

А з іншого боку, демократи не вирішують, чи в своїх діях остаточно добити Росію, бо зовнішня політика Байдена – це уникання крайнощів. Тобто, це і не ізоляціонізм часів Трампа, і це не інтервенціонізм часів, наприклад, Буша-молодшого, коли США вводили війська і почалися військові інтервенції.

І Байден якраз робить ставку на союзи з різними державами – Саудівська Аравія, Республіка Корея, Японія. І це загалом робить і Велика Британія, бо Велика Британія, наприклад, на початку минулого року відновила союз з Японією. І для Великої Британії якраз союзи з двох-трьох країн – це основа їхньої могутності. І так само на це робить ставку і Україна. Це, наприклад, Люблінський трикутник, Квадрига з Туреччиною, асоційоване тріо, Україна, Румунія, Молдова. Я думаю, нам варто йти саме цим шляхом в плані зовнішньої політики.

Ще в липні минулого року лідери Великої Сімки оголосили, що погодили безпекову декларацію, а тепер мають її підписати Україна із кожною окремою країною, не кожною окремою державою. Поясніть, будь ласка, про що конкретно може йтися в даному випадку із Великою Британією.Чи це буде така універсальна угода з кожною країною і наскільки там будуть конкретні умови прописані із кожною конкретною державою та з Україною?

З безпекових причин, я думаю, не всі будуть деталі оприлюднені цієї угоди. Але я думаю, і те, що було заявлено ще групою Великою Сімки в липні минулого року буде означати посилену військову допомогу, більше навчання. Тобто різні аспекти військової співпраці, в тому числі і спільне виробництво зброї, окрім, звісно, надавання військ. Тобто для нас зараз дуже важливо отримати від Великої Британії перспективи спільного оборонного виробництва, наприклад, в Польщі чи Словаччині, бо без цього Україна не зможе виграти війну.

Повний текст розмови можна прослухати у відео

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *